Nemačka: Raste proizvodnja piva prvi put od 2007.


Neuobičajeno toplo vreme tokom aprila i maja i jako izvozno tržište su pomogli da u prvih šest meseci ove godine Nemci preokrenu višegodišnji trend smanjenja proizvodnje piva, saopštava nemačka Federalna statistička agencija.

Po prvi put od 2007. godine nemačka proizvodnja ovog pića je povećana u prvom ovogodišnjem polugođu, i to za jedan odsto – na 4,946 milijardi litara, prenosi Rojters.

Pri tom je proizvodnja piva za domaće tržište povećana po prvi put od toplog ljeta 2006, kada je ova zemlja bila domaćin Svetskog kupa u fudbalu – za 0,2 odsto.

Iako prosečni punoletni Nemac godišnje popije oko 120 litara piva – otprilike čašu dnevno – poslednjih godina potrošnja ovog pića opada jer se Nemci sve više okreću vinu i drugim alkoholnim pićima.

Stranci, međutim, sve više cene nemačko pivo, čiji sastav država strogo propisuje još od 16. veka.

Proizvodnja nemačkog piva za izvoz je u prvih šest ovogodišnjih mjeseci povećana za 5,3 odsto, pri čemu je produkcija piva namenjenog zemljama van EU porasla za čak 13,6 odsto.

Većina nemačkih pivara su male, privatne kompanije, s tim što je jedan od međunarodno najpoznatijih nemačkih brendova, pivo Bek’s, u vlasništvu najvećeg svetskog proizvođača piva, belgijske kompanije “Anhojzer buš”, prenose agencije.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE