„Gasprom“ svetski lider u proizvodnji i zalihama gasa
piše: Ana Marković
Ruska kompanija „Gasprom“ je u prvoj polovini godine isporučila 26,6 milijardi kubnih metara gasa više nego prošle godine, što je rast od 26 odsto. To je rezultat postojanja moćne sirovinske baze zahvaljujući kojoj je „Gasprom“ svetski lider po obimu proizvodnje i vrednosti zaliha prirodnog gasa.
Udeo „Gasproma” u svetskoj proizvodnji prirodnog gasa iznosi oko 15 odsto, a ovoj kompaniji pripada 18 odsto svetskih rezervi ovog energeta sirovine, dok su istražene rezerve gasa za Grupaciju „Gasprom“ procenjene na 33,1 triliona kubnih metara.
Ove podatke izneo je nedavno predsednik Izvršnog odbora OAD „Gasprom“ Aleksej Miler ukazavši da je prošle godine ponovo ostvaren progresivni rast sirovinske baze, jer je povećanje rezervi prirodnog gasa na račun geoloških istraživanja bilo 547,7 milijardi kubnih metara i premašio je proizvodnju gotovo za 40 milijardi kubika.
Miler je ukazao da se na evropskom tržištu, koje je glavno izvozno tržište „Gasprom-a“, potražnja oporavlja mnogo brže nego što se očekivalo pa je tokom 2010. godine u Evropi zabeležen apsolutni rekord u potrošnji gasa. Povećale su se isporuke gasa u pojedine zemlje – Češka, Poljska, Srbija, u kojima je uvoz ruskog gasa značajno premašio nivo koji je bio pre krize, dok su tržišta Francuske i Nemačke imala stabilni rast uvoza gasa iz Rusije.
Tako je krajem 2010. godine uvećanje „Gasprom-a“ na evropskom tržištu bilo 23 odsto (udeo Norveške je iznosio 19 odsto, Alžira – 10 odsto, Katara – 6 odsto).
Grupacija „Gasprom“ nastavlja da preduzima korake da se poveća obim direktne prodaje gasa krajnjim korisnicima. Ukupan obim isporuke gasa krajnjim korisnicima u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Češkoj i Italiji u toku 2010. godine iznosio je 4,7 milijardi kubnih metara, što je za 47 odsto više nego godinu ranije, a već sada je izvesno da će ove godine u zemlje Evrope i Tursku biti isporučeno oko 155 do 158 milijardi kubnih metara gasa.