Srpskoj preti glad

Uništeni usevi kukuruza, pšenice, soje, voća i povrća, osim ogromne štete prouzrokovaće nestašice i velika poskupljenja stočne hrane, mesa, brašna i hleba, upozoravaju u Udruženju poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske


Ovogodišnji prinosi kukuruza, soje, voća i povrća u RS suše su gotovo potpuno uništile, što će prouzrokovati štetu od oko milijardu maraka, tvrde u Udruženju poljoprivrednih proizvođača RS.

Zbog uvoza koji je neminovan, stručnjaci upozoravaju da predstoje velike nestašice i poskupljenja hrane.

Iz ovog udruženja poručuju da će ovakva situacija neminovno dovesti do poskupljenja stočne hrane, a time i svih vrsta mesa u Srpskoj.

Vladimir Usorac, predsednik udruženja, kaže da će, s druge strane, nedovoljan rod pšenice na domaćim oranicama mlinare prisiliti da ovu žitaricu uvoze po previsokim cenama, što će, kako naglašava, usloviti poskupljenje brašna i hleba u Srpskoj.

– Domaći poljoprivrednici proizveli su oko 40.000 tona pšenice, što je dovoljno tek za njihove lične potrebe. Pošto su susedne zemlje takođe proizvele količine pšenice koje odgovaraju potrebama njihovog tržišta, ono što se eventualno nađe za izvoz biće papreno skupo. Trenutna cena kilograma pšenice je 43 feninga, a ne bih se iznenadio da je uvozimo i po marku, pa i skuplje! Domaći proizvođači nemaju šta da ponude tržištu, jer ono čime raspolažemo jedva da je i za nas dovoljno. Uskoro moramo biti spremni na nova poskupljenja brašna i hleba u Srpskoj i to je realnost od koje ne možemo pobeći – kaže Usorac.

Kad je reč o kukuruzu, Usorac naglašava da je on već poskupeo sa 45 na 60 feninga i dodaje da značajniji skok cene ove kulture tek predstoji.

– Problem je što RS ima slab sistem navodnjavanja, zbog čega su naše oranice doslovno opustošene! Nažalost, predstoji nam strašna nestašica hrane i poskupljenja koja će građani teško moći da isprate. Ionako većina njih jedva sastavlja kraj s krajem, a sad ćemo se bukvalno suočiti sa velikom glađu – kaže Usorac.

Meso skuplje 15 odsto?

Proizvođači mesa takođe tvrde da će ono, zbog nestašice i visoke cene kukuruza, poskupeti za oko 15 odsto! Dodaju da bi meso, objektivno, trebalo da bude i daleko skuplje, ali da to standard građana ne bi mogao da podnese.

Mišo Maljčić, predsednik Udruženja stočara RS, kaže da su ovogodišnje suše doslovno opustošile polja kukuruza u Srpskoj.

– Pošto je reč o najbitnijoj žitarici za ishranu stoke, logično je da će se to odraziti na cenu stočne hrane i cenu mesa. Kilogram žive vage svinjskog mesa trenutno košta od tri do četiri marke, ali će uskoro poskupeti za deset do 15 odsto. Tako će biti i sa drugim vrstama mesa, jer njihovu cenu diktira cena stočne hrane – objašnjava Maljčić.

S druge strane, u Udruženju mlinara RS kažu da je još rano govoriti o tome da li će brašno u Srpskoj poskupeti.

– Tačno je da ćemo morati da uvezemo oko 160.000 tona pšenice da bismo zadovoljili naše potrebe za brašnom. Međutim, cena ove žitarice na svetskoj berzi pala je sa 260 na 200 evra po toni, što znači da bi u dogledno vreme u RS i brašno, koje trenutno košta od 0,75 do 0,80 maraka, moglo da pojeftini. Međutim, ukoliko cena pšenice na svetskom tržištu bude rasla, od pojeftinjenja u RS neće biti ništa – poručuje predsednik ovog udruženja Zoran Kos.

U Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS takođe kažu da u Srpskoj nema tržišnih viškova pšenice i da će manjak biti nadoknađen uvozom iz Srbije, Mađarske i Hrvatske.

Pomoć poljoprivrednicima?

– Imamo i informacije da je suša prouzrokovala velike štete na usevima širom RS, posebno kukuruza, tako da ćemo nastojati da izađemo u susret oštećenim ratarima. S druge strane, sa Poljoprivrednim institutom RS počeli smo izradu programa povećanja zasejanih površina i prinosa hlebnog žita – kažu u resornom ministarstvu.

Podsećanja radi, broj obradivih površina u RS zasejanih pšenicom u poslednjih devet godina smanjen je za neverovatnih 60.000 hektara! Prema podacima Zavoda za statistiku RS, u tom periodu značajno su umanjene i površine zasejane povrćem i krmnim biljem, dok je povećanje zabeleženo samo kod oranica za uzgoj industrijskih biljaka.
 

Petrović: Odmah uvesti pšenicu

Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović kaže da, ukoliko mlinari na vreme uvezu potrebne količine pšenice, u Srpskoj ne bi trebalo da poskupi brašno ni hleb.

– U suprotnom, može doći do poskupljenja na svetskoj berzi, što bi se reflektovalo i na cene na domaćem tržištu. Trenutno, u susednim zemljama imaju pšenice za izvoz, koja je dobrog kvaliteta. Takvu situaciju moramo da iskoristimo, kako bismo se zaštitili od eventualnih poskupljenja. S druge strane, žege su nanele veliku štetu kukuruzu, što će biti priličan problem za domaće proizvođače hrane – upozorava Petrović.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE