Kreditiranje puteva je prioritet Svetske banke

Za radove na koridoru 10 Srbija će u naredna dva do tri meseca od Svetske banke povući nekoliko desetina miliona dolara. Sa Ministarstvom infrastrukture razgovaramo i o tome da obezbedimo dobar deo sredstva za održavanje puteva po Srbiji, što, prema procenama, ukupno košta oko 500 miliona evra, kaže u razgovoru za „Blic“ šef kancelarije Svetske banke u Beogradu Lu Brefor.


 U poslednjih godinu dana Svetska banka je Srbiji odobrila 400 miliona dolara kao garanciju za komercijalne kredite, finansirali su i projekat za osiguranje od rizika od klimatskih promena, a nedavno su odobrili i zajam u oblasti javnih rashoda.

Da li Srbija i dalje koristi trećinu odobrenih sredstava od Svetske banke?

 
– Otprilike da. Poslednjih pola godine situacija se popravila, ali još puno toga treba da se uradi. Početak je povlačenje novca za koridor 10.

Koji su ključni sektori u koje Srbija mora da investira?

– Izgradnja puteva će nastaviti da bude prioritet Svetske banke, a takođe i energetska efikasnost. Za budućnost Srbije je ključan projekat koji se bavi obrazovanjem i veštinama radne snage. Bili bismo srećni i da podržimo poljoprivredu.

Koliko su za finansijere i investitore loš signal procene da bi mogli probiti planirani deficit za ovu godinu?

– Zasada nema naznaka da će planirani deficit od 4,1 odsto biti probijen. Cilj za 2012. je još tvrđi, a sada je rano da se predvidi da li će biti ostvaren.

Brine li vas rapidno zaduživanje Srbije?

– Zasad ne jer se Srbija zadužuje u skladu sa ograničenjima. Tempo zaduživanja, međutim, treba posmatrati stalno.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE