Kina suočena s problemima na brani „Tri klisure“

Najveća brana na svetu – „Tri klisure“ na reci Jangce izaziva određene probleme koji hitno moraju da se reše, saopštila je kineska vlada u retkom priznavanju poteškoća u ovom velikom projektu koji je dugo hvaljen kao „svetsko čudo“.

Državni savet, kineska vlada, je priznao ekološke, socijalne i geološke probleme u saopštenju izdatom kasno sinoć posle sastanka o ovoj hidrocentrali, kojim je predsedavao premijer Ven Djiabao.

„Iako je projekt Tri klisure doneo velike i sveobuhvatne koristi, ima problema koji moraju biti hitno rešeni u preseljenju stanovnika, zaštiti ekologije i sprečavanju geoloških nesreća“, navodi se u saopštenju koje je preneo AFP.

Brana je uticala i na plovidbu nizvodno, kao i na irigaciju i snabdevanje vodom, kaže se u saopštenju.

Izgradnja brane je počela 1993. godine na reci Jangce i koštala je 22,5 milijardi dolara. Turbine ove najveće brane na svetu počele su da proizvode prve kilovate 2008. godine. Kineske vlasti su je hvalile kao izvor nove čiste energije i sredstvo da se ukroti najduža kineska reka poznata po izazivanju ogromnih poplava.

Kritičari ovog projekta su, međutim, upozoravali na njene posledice po okolinu, stanovništvo, klimu i opasnost od potresa. Oko 1,4 miliona stanovnika je dislocirano iz svojih kuća kako bi se napravilo mesto za branu i skoro 600 kilometara dugačko jezero, koje je potopilo brojna sela, gradove i nekoliko kulturno-istorijskih nalazišta.

Kineski stručnjaci i zvaničnici su upozoravali na potencijalne seizmičke nezgode, uključujući klizišta, koje mogu biti izazvane ogromnom težinom vode u jezeru i njenim uticajem na geologiju regiona. Ekolozi su upozoravali da bi jezero moglo da postane ogromni rezervoar otpada i prljavštine, koji bi uticao na ionako loš kvalitet vode.

Vlada je prošlog avgusta saopštila da će trebati milijarde dolara da se otkloni ekološka šteta duž Jangcea, uključujući i čišćenje otpada.

U saopštenju vlade se navodi da će se ubrzati napori za obezbeđenje novog, uspešnog života za raseljena lica i pozabaviti zagađenjem vode i geološkim rizicima, ali nije dala druge detalje.

Tropske kiše koje su izazvale poplave 2010. odnele su ogromne količine đubreta i drugog otpada u reku, zahtevajući dodatne napore i sredstva za veliko čišćenje priobalja. Državni mediji su tom prilikom izvestili da je sloj đubreta u jezeru bio toliko debeo da se moglo hodati po njemu i da je pretio da začepi branu.

Kina se oslanja na hidrocentrale kao značajan izvor za obezbeđenje sve potrebnije struje za dalji ubrzani privredni rast zemlje. U ovom trenutku se gradi na desetine novih hidrocentrala, ili se rade projekti za njihovu izgradnju.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE