Izložba haljina iz 18. i 19. veka u Pirotu

Prvi put u svojoj višedecenijskoj tradiciji pirotski Muzej „Ponišavlje“ priredio je veoma posećenu izložbu haljina, koje su nosile Piroćanke 18. i 19. veka.

Postavka od dvadesetak primeraka ovih ženskih odevnih predmeta je, u stvari, logičan nastavak izložbe haljetaka, koje su takođe deo ženske odeće i na svojevrstan način govori o tome kako su se nekadašnje dame borile sa modnim uticajima Zapada, kojima su toliko težile i ostavštine Otomanske imperije.

Saška Velkova, autor izložbe, kaže da su izložene haljine iz perioda od 1870. do 1930. godine.

– Za pojedine haljine se tačno zna kojoj su ženi pripadale. Muzej je do ovih vrednih eksponata dolazio otkupom, ili su nam poklanjane. Najznačajniji je poklon Jelisavete Hristić, koji se sastojao od dve svečane i dve radne haljine, koje su bile zaostavština njene čuvene porodice, u čijoj je zgradi i sam muzej. Tu je i deo legata dr Ljubiše Popovića, a od Cvete Stanojević je kupljena haljina iz zaostavštine Jovanke Hadži Minović. Oskudan je i broj fotografija iz tog perioda, jer su fotoaparati bili dostupni uglavnom bogatima – kaže Velkova.

Pirot je kao i mnogi drugi srpski gradovi doživeo procvat u drugoj polovini i krajem 19. veka, kad su počele da se prihvataju mnoge „novotarije“ sa zapada, pa i ženska moda. Muškarci ovog kraja, koji se turskog ropstva oslobodio u pretposlednjoj deceniji 18. veka, kombinovali su odevne predmete sa zapada i istoka. Žene su, kako to obično biva uvele revolucionarne novine u odevanju, a prve zapadnjačke haljine mogle su se videti već na slavi Svetog Aranđela 1879. godine u domaćinstvu Fotija Stanojevića.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE