Udvostručen broj obolelih od denge

Slučajevi denga groznice, zarazne bolesti koju prenose komarci, prošle godine su se u Britaniji više nego udvostručili, a znatan deo je povezan s putovanjima u Indiju ili na Tajland, saopštila je danas britanska Agencija za zaštitu zdravlja (HPA).
Među Britancima koji su putovali u inostranstvo u 2010. je zabeleženo 406 slučajeva denga groznice, prema 166 u 2009, prenosi Rojters.
Ovo oboljenje se prirodno ne pojavljuje u Britaniji. Prošlogodišnja 84 slučaja (odnosno 21 odsto ukupnog broja) su bila u vezi s putovanjem u Indiju, a 61 slučaj (15 odsto) u vezi s putovanjem u Tajland.
Slučajevi denga groznice u svetu su se dramatično povećali poslednjih decenija. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) procenjuje da su danas pod rizikom od ove bolesti dve i po milijarde ljudi, odnosno dve petine svetske populacije. Godišnje se registruje 50 miliona slučajeva ove bolesti.
U Britaniji je prošle godine za 34 odsto povećana i učestalost čikungunje, još jedne bolesti koju šire komarci. Zabeleženo je ukupno 79 slučajeva koji su takođe u vezi s putovanjem, često u Indiju.
I jedna i druga bolest su endemske u Aziji i Africi, a denga je uobičajena i u drugim delovima sveta – Južnoj i Centralnoj Americi, karipskim zemljama i na Zapadnom Pacifiku.
Ove bolesti se ne prenose s čoveka na čoveka već samo ujedom zaraženog komarca. Simptomi i jedne i druge bolesti su nalik gripu – groznica, bol u mišićima, glavobolja i osip.
Ni za jednu ni za drugu bolest ne postoji vakcina, niti medikament za prevenciju ili lečenje, za razliku od malarije, koja se može sprečiti uzimanjem određenih lekova.
Među mnogim firmama koje pokušavaju da razviju vakcinu protiv denga groznice je i kompanija „Sanofi“. Testiranje njene eksperimentalne vakcine za dengu je već u odmakloj fazi kliničkih ispitivanja.
Dr Džejn Džons, šef odseka za putovanja i migracije HPA, ističe da turistima jedino ostaje da nose odeću koja ih dobro pokriva i da upotrebljavaju sredstva protiv ujeda komaraca.
On napominje da su komarci koji šire dengu i čikungunju aktivni pretežno tokom dana, dok su oni koji prenose malariju aktivni uglavnom noćhu.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE