Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Trećina svetske proizvodnje hrane propadne ili se baci

    Oko trećina hrane koja se godišnje proizvede u svetu – odnosno oko 1,3 milijarde tona – propadne ili se baci, upozorila je danas Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO). „S obzirom na ograničenost prirodnih resursa, za prehranjivanje rastuće svetske populacije bi bilo delotvornije da se smanje gubici, nego da se poveća proizvodnja hrane“, navedeno je u izveštaju FAO koji prenosi AFP.
    Dok 925 miliona ljudi širom sveta pati od gladi, istovremeno propada ili se baca količina hrane koja odgovara polovini globalne godišnje žetve žitarica, upozorili su stručnjaci FAO.
    U zemljama u razvoju problem su pre svega gubici hrane, bilo zbog podbačaja roda ili loše infrastrukture, dok je u razvijenim zemljama problem to što i trgovci i potrošači bacaju savršeno jestivu hranu.
    Građanin Evrope ili Severne Amerike prosečno godišnje baci između 95 i 115 kg hrane.
    FAO ističe da trgovci stavljaju preteran akcenat na izgled hrane, a istraživanja pokazuju da bi potrošači bez problema kupili i proizvod koji ne zadovoljava standarde izgleda, pod uslovom da ima dobar ukus i da je neškodljiv.
    Problem je i u tome što su potrošači u bogatim zemljama naučeni da kupuju više hrane nego što im treba. Tome doprinose, na primer, i suviše velika pakovanja gotovih jela u radnjama ili švedski stolovi po fiksnoj ceni u restoranima.
    Kasnije ovog meseca u Nemačkoj bi trebalo da bude održana konferencija pod nazivom „Čuvajte hranu!“ pa je FAO za tu priliku izdao ovaj izveštaj, na bazi podataka naručenih od Švedskog instituta za hranu i biotehnologiju.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE