Berlin postaje svetska metropola i po cenama nekretnina
Berlin se od ostalih svetskih metropola dosada, pored mnoštva drugih stvari, razlikovao i po niskim cenama nekretnina. Međutim, to se polako menja. Berlin je sve popularniji i kod ulagača.
Glavni grad Nemačke trenutno doživljava ogromnu potražnju za nekretninama.
„Odmah posle pada Berlinskog zida ulagači u nekretnine dobrog njuha prvo su otkrili zapušteno središte bivšeg Istočnog Berlina. Danas stanove u četvrtima Prenzlauer Berg i Mitte zaposedaju bogati kreativci i međunarodna umetnička elita, a prosečna cijena kvadrata ovde je već odavno prešla granicu od 6.500 eura“, prenosi portal SEEbiz.
Međutim, eksploziju cena ne doživljavaju samo ove popularne četvrti.Groznica je zahvatila i četvrti koje su donedavno slovile kao „B“ ili „C“ kategorija.
Tako i istočni predio Alt-Hohenschönhausen doživljava renesensu bez obzira što je od centra grada udaljen desetak kilometara. Posebno su popularne restaurirana nekadašnja fabrička postrojenja.
Trenutnoj eksploziji, koja privlači i mnoge strane kupce, pridonosi i položaj Berlina.
„Berlin se nalazi u geografskom centru Evrope, mnogo centralnije nego Pariz ili London. I to je jedan od razloga zašto mnogi, pogotovo s istoka, žele da se dose u Berlin“, kaže Lutz Lakomski, građevinski preduzetnik.
Polako ali sigurno slogan „Berlin je siromašan ali seksi“, kojom je gradonačelnik Berlina Klaus Wowereit opisao svoj grad, gubi na smislu.
Berlin je doduše i dalje „seksi“ i popularan, pogotovo među međunarodnom kreativnom elitom koja brine za to da se u nemačkoj metropoli gotovo svakodnevno otvaraju nove galerije, ali se polako ali sigurno udaljuje od epiteta „siromašan“.
Doduše još uvek se u nekim delovima grada poput socijalno nestabilnog Neukölna, mogu pronaći stanovi u kojima kvadratni metar košta 1.000 eura, ali sve je veći broj stanova u kojima cena kvadrata prelazi iznos od 10.000 eura.
To se posebno odnosi na centralnu gradsku četvrt Mitte gde cene kvadrata ne padaju ispod 7.000 eura. Kupci iz Kine i Rusije spremni su da pređu i granicu od 10.000 eura ako naiđu na stan koji je po njihovoj meri.
Statistički gledano prosečna cijena kvadratnog metra u Berlinu je s 2.200 eura, u poređenju sa ostalim evropskim metropolama još uvek vrlo povoljna.
Stoga Berlin i dalje privlači i prosečne građane koji kupovinom stana u nemačkoj metropoli jednostavno žele finansijski da obezbede budućnost.
Koliko god stanove i poslovne prostore kupovala velika imena svetske umetničke scene (glasine o tomu da Bred Pit i Anđelina Džoli poseduju stan u Prenzlauer Bergu nisu nikad posustale) najveća većina kupaca dolazi iz zapadnonemačke bogate provincije a novi vlasnici stanova nisu zvezde međunarodne scene nego obični nameštenici i državni činovnici koji svoje ušteđevine žele uložiti u sigurno. Dok je to još moguće jer će prema svim pokazateljima cene kvadrata u Berlinu u nadolazećem razdoblju i dalje rasti.