Televizije uglavnom poštuju odluke RRA

Domaće televizije uglavnom poštuju obavezujuće uputstvo Republičke radiodifuzne agencije da se emisije, koje mogu da štete maloletnicima emituju, u kasnijim terminima, a starosna granica ili takozvani „crveni krug sa brojem“ najčešće se određuje na osnovu preporuka distributera ili odluka urednika.

Kako su Tanjugu rekli predstavnici Radio-televizije Srbije, Pinka, B92 i Avale odluke RRA nisu značajnije promenile programsku šemu, eventualno „problematični“ sadržaji su izmešetni u odgovarajući termin.

Kada je reč o nacionalnoj televiziji, Radio-televizija Srbije ne pravi „problematične“ emisije koje zahtevaju određivanje starosne granice kojoj su namenjene. Emisije RTS su prilagođene svim uzrastima i na taj način se poštuju svi zakoni i pravila koje je donela Radiodifuzna agencija.

Situacija je nešto drugačija kada se radi o filmovima koji se emituju na ovoj televiziji. Prema rečima urednika filmskog i stranog serijskog programa Ivana Karla, RTS ima najviše i najoštrije kriterijume za klasifikaciju ovog programa, ali otežavajuću okolnost predstavlja činjenica da ne postoji komisija, sastavljena od stručnjaka koja bi se bavila procenama kom uzrastu je film namenjen.

Komisiju bi, kako je objasnio, trebalo da čine dramaturzi, psiholozi, sociolozi, predstavnici filmskih distributera i svi ostali koji će sa više aspekata da ocene film. Karl je dodao da su sada emiteri, u slučaju klasifikovanja stranih filmova upućeni na baze podataka koje postoje u SAD, Velikoj Britaniji ili nekoj drugoj evropskoj zemlji, budući da je većina filmova koja se emituje na srpskim televizijama američke proizvodnje.

Portparol televizije Pink Tatjana Vojtehovski je, takođe, potvrdila da ova televizija poštuje uputstvo RRA.

Ona je navela da se to ne odnosi samo na rijaliti programe, jer se ne radi o podeli po žanrovskoj odrednici, već se tiče svih emisija koje imaju oznaku 18, a koje se mogu emitovati posle ponoći.

Govoreći o načinu određivanja starosne granice, Vojtehovski je navela da se, kada je reč o stranim filmovima, uglavnom dobije preporuka distributera, ali koja nije obavezujuća. Kada je reč o domaćim programima, granicu određuje uređivački kolegijum na osnovu sadržaja, kazala je Vojtehovski.

Ona je navela da rijaliti programi nemaju uvek istu oznaku i razlikuju se od zemlje do zemlje. „Kada smo emitovali „Trenutak istine“ on je imao oznaku 18, koju smo mi sami stavili smatrajući da je odgovarajuća, dok je u Hrvatskoj ista emisija nosila oznaku 14″, kazala je Vojtehovski.

Slična je situacija i sa Televizijom B92, kako je rekla predstavnica službe za odnose sa javnošću Aleksandra Berić, ova televizija poštuje sva uputstva RRA. Berićeva je, govoreći o programskim izmenama, koje su usledile posle stupanja na snagu obavezujućeg uputstva nadležne Agencije, kazala da su sadržaji koji nisu namenjeni maloletnicima i koji nose oznaku „18“ izmešteni u odgovarajući termin.

„Televizija Avala nema programe koji bi mogli da budu sporni, pa nije bilo potrebe da se određene mere i sankcije regulatornog tela primenjuju na našu medijsku kuću“, rekla je šef službe za odnose sa javnošću ove televizije Olja Miletić -Čačija. Iz istog razloga nije bilo potrebe da se menja programska šema, rekla je ona dodajući da se u potpunosti poštuje nedavno doneto obavezujuće uputstvo.

Miletić Čačija je dodala da, od kada je osnovana RRA, svake godine TV „Avala“ dobije pohvalu kao televizija koja najbolje poštuje propise koje ustanovi to regulatorno telo. Kada je reč o načinu na koji se određuje starosna granica za koju je namenjen određeni program Miletić-Čačija je navela da filmska redakcija to određuje na osnovu referentnih sajtova. Govoreći o emisijama domaće proizvodnje, Miletić-Čačija je objasnila da na „broj u crvenom krugu“ direktno utiče glavni i odgovorni urednik televizije.

RRA je na sednici krajem marta donela obavezujuće uputstvo po kome programski sadržaj koji može da naškodi fizičkom, mentalnom ili moralnom razvoju maloletnika, bez obzira na uzrast i koji mora da nosi oznaku „18“, emiter može prikazivati samo u periodu od 24 do 6 časova.

Pre emitovanja ovakvog sadržaja, mora se emitovati pismena i usmena napomena „Program koji sledi nije pogodan za osobe mlađe od 18 godina“, kao i grafički znak u vidu kruga crvene boje u okviru koga je u beloj boji ispisan broj „18“, navodi se u uputstvu koje je na snagu stupilo 6. aprila.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE