Srbi rade više nego Nemci
Zaposleni u Srbiji na rad za koji prima platu potroši dnevno nešto više od četiri sata ako se računaju i slobodni dani i odmor…
Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) nedavno je sprovela istraživanje po kome su Japanci najvredniji i svakog dana u godini u proseku provedu šest sati za plaćeni posao.
U istraživanju OECD-a u obzir su uzeti i neradni dani, pa su zato brojke iznenađujuće male.
Do okvirnog broja od 254 minuta, ili četiri sata i 14 minuta, koliko Srbin provede dnevno u proseku radeći za platu, redakcija lista je došla tako što je vreme koje zaposleni u javnom i privatnom sektoru provedu radeći podelila sa svih 365 dana.
Polazne osnove su sledeće: u Srbiji ima oko 1,75 miliona zaposlenih, od kojih 550.000 radi u javnom sektoru, a oko 1,2 miliona kod privatnika.
U Srbiji se u državnim preduzećima efektivno radi 225 minuta dnevno, a kod privatnika 438 minuta, pokazuje analiza Centra za istraživanje u privredi s kraja 2010.
Kada smo u u ovu računicu ukalkulisali neradne dane, njih oko 115, računajući vikende i prosečan odmor, broj je još manji.
Tako dolazimo do toga da se u javnom sektoru prosečno svakog dana u godini radi 154 minuta, a kod privatnika 300.
Sabiranjem ukupnog broja sati koje dnevno ostvare službenici i zaposleni kod privatnika i njegovim deljenjem sa ukupnim brojem zaposlenih dobija se rezultat od četiri sata i 14 minuta.
U rangu sa Italijom i Nemačkom
Pogledom na listu OECD vidi se da je Srbija u rangu sa nekim zemljama Evrope, poput Italije ili Nemačke. Ipak, treba znati da je produktivnost našeg rada tek 42 odsto evropskog proseka. O Srbima kao narodu koji ne rade dovoljno, svoju ocenu nedavno je dao biznismen Miodrag Kostić. „Srbi ne rade dovoljno. Treba mnogo više rada, a manje priče“, rekao je tada Kostić.