Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Male plate, „nehumani“ toaleti: Generalni štrajk u leskovačkoj Juri

    Nakon jednosatnih štrajkova u petak i ponedeljak, deo radnika leskovačke Jure stupio je u celodnevnu obustavu rada, a zahtevi su im povećanje plate i toplog obroka, kao i humaniji uslovi u toaletima fabrike.

    Predstavnici štrajkačkog odbora tvrde da menadžeri zastrašuju radnike kako ne bi štrajkovali, prete im otkazima i selibom fabrike u Slovačku i Tunis.

    Povećanje cena u kantini fabrike i, kako kažu, katastrofalno stanje u toaletima, bili su „okidač“ da se krene u štrajk i ukaže na sve probleme sa kojima se suočavaju radnici ove fabrike.

    „Trinaest godina sam zaposlena ovde i nikad ništa bolje nije bilo. Većina nas starih radnika je bolesno. Ganjaju nas kao robove. Makar da nas cene kao ljude. Ne može meni niko da kaže da sam nula, da sam ovca, da sam ID broj, ja sam Nešić Mirjana“, ističe radnica Mirjana Nešić.

    Kaže da su posle prvog štrajka počeli veliki pritisci menadžera na radnike i zastrašivanje, pa da su se neki zaposleni i povukli i ostali unutra. Napominje da se preti da će proizvodnja biti preseljena, pa da će svi ostati bez posla. „Pa neka idu, ako su rešili da idu neka idu. Živećemo i posle toga, nije to prva firma koja je otišla iz Srbije“, poručuje Nešićeva.

    Zastrašivanje radnika

    Sindikalci tvrde da je broj prisutnih radnika daleko manji u poređenju sa prethodnim protestima upozorenja, što je, kako su naveli, rezultat zastrašivanja.

    Predsednik Samostalnog sindikata metalaca u fabrici, Predrag Stojanović izjavio je da su članovi sindikata, njih oko 800, primili pretnje da će biti premešteni na druga radna mesta i da im mogu biti ukinuti stimulativni bonovi.

    Na pitanje novinara Bete da li radnici strahuju da će Jura napustiti Leskovac, Stojanović je rekao da se ne boje.

    Istakao je da je neophodna intervencija države, podsećajući da je fabrika dobijala subvencije za zapošljavanje radnika, a da su radnici radili bez adekvatnih nadoknada.

    Ukoliko država ne reaguje, sindikat planira da podnese krivične prijave protiv uprave Jure zbog zastrašivanja radnika.

    Od oko 5.000 radnika, koliko je u Juri bilo zaposleno pre pandemije koronavirusa, danas u fabrici radi oko 3.100 radnika.

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

    Izvor: Južne vesti, Beta

    Foto: Beta

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE