Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Registarske tablice

    Znate li kada su počele da se koriste prve registarske tablice?

    Prve registarske tablice za motorna vozila počele su da se koriste na današnji dan,14. avgusta, davne 1893. godine u Francuskoj.

    Na taj način, Francuska je postala prva zemlja u svetu koja je počela da na automobile postavlja registarske oznake, iako su se i sami automobili pojavili na putevima tek koju godinu ranije. Prve tablice u Nemačkoj, zemlji izumitelja modernog automobila sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem, pojavile su se 1896. godine.

    Uvođenjem u upotrebu sopstvenih registarskih oznaka, Holandija je 1898. ujedno postala i prva zemlja koja je imala „nacionalne“ tablice. Prvo vozilo na tablici je imalo broj „1“, a već godinu dana kasnije, 1899, izdata je registracija sa rednim brojem 168. Kada su Holanđani 1906. odlučili da promene način na koji označavaju automobile, poslednja tablica nosila je broj 2001.

    U SAD, u kojoj je proizvodnja automobila doživela naglu ekspaniziju u prvim decenijama dvadesetog veka, prve registarske tablice imali su vozači motornih vozila u saveznoj državi Njujork, 1901. godine.

    U početku, vlasnici su bili dužni da se sami pobrinu za izradu tablica, da bi tek kasnije taj posao prešao u nadležnost državnih vlasti. Prva američka savezna država koja je organizovala proizvodnju i izdavanje automobilskih registarskih tablica, bio je Masačusets, 1903. godine.

    vozila

    Automobili, parking, vozila (Freepik)

    Tablice od gvožđa i porcelana

    Tablice su se u početku izrađivale od kože, gume, gvožđa, pa čak i od porcelana. Savremene tablice proizvode se od aluminijuma. Iako u SAD svaka savezna država i dalje izdaje sopstvene registracione oznake, tablica su standardizovane i njihove dimenzije iznose 30,5×15,25 cm.

    Zemlje Evropske unije takođe imaju tablice istih dimenzija, 52×11 cm, a ovaj standard usvojila je i Srbija prilikom uvođenja novih registarskih tablica. Tablice u jednoj državi možda jesu istih dimenzija, ali to ne podrazumeva i da imaju isti značaj i vrednost. U nekim zemljama na ceni su one koji imaju specifične oznake.

    Tako je britanska registraska tablica „F1“ prodata 2008. za 400.000 funti (500.000 evra), a sadašnji vlasnik traži za nju neverovatnih 10 miliona funti (12,5 miliona evra). Za nešto manju sumu (10,5 miliona evra), 2008. godine u Ujedinjenim Arapskim Emiratima prodata je tablica sa oznakom „1“, a novac je iskorišćen u humanitarne svrhe.

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE