posao0

Želite posao iz snova? Nikako ne postavljajte ova pitanja na razgovoru

Razgovori za posao ključni su deo procesa zapošljavanja jer kandidatima omogućavaju da pokažu svoje veštine i dobiju posao iz snova. Iako kandidati često posvećuju mnogo pažnje tome kako će se predstaviti i kako će odgovarati na pitanja, mnogi zanemaruju važnost pitanja koja oni sami treba da postave poslodavcu.

Postavljanje promišljenih pitanja može ostaviti pozitivan utisak, ali postavljanje pogrešnih pitanja može izazvati sumnju u vašu pripremljenost, profesionalnost i stvarno interesovanje za radno mesto. Na primer, iako je prirodno biti radoznao u vezi sa finansijskim stanjem kompanije, grubo pitanje poput „Čuo sam da ste prošle godine imali gubitke, koliko ste tačno novca izgubili?“ može delovati nametljivo i neprikladno. Kako biste ostavili najbolji mogući utisak, evo četiri pitanja koja bi trebalo da izbegavate tokom razgovora za posao, piše The Economic Times.

Radi sa plaže, živi bez granica: Ova viza ti dozvoljava da radiš sa Balija, Lisabona ili Atine

Pitanje 1: Čime se ova kompanija bavi?

Ovo pitanje pokazuje da se niste dovoljno pripremili. Poslodavci očekuju da pre razgovora istražite kompaniju, njene vrednosti, misiju i najnovija dostignuća. Postavljanjem ovakvog pitanja ostavljate utisak da niste ozbiljno proučili organizaciju u kojoj želite da radite, što vas može prikazati u lošem svetlu. Umesto toga, svoju informisanost možete pokazati pitanjem poput: „Videla sam da ste nedavno proširili poslovanje na globalna tržišta. Možete li mi reći kako će to uticati na tim u kojem bih radila?“

Pitanje 2: Kolika će biti moja plata i benefiti?

Iako je naknada jedan od ključnih faktora pri donošenju odluke o poslu, prerano postavljanje ovog pitanja može ostaviti utisak da vas više zanima plata nego razvoj i napredovanje na toj poziciji. Poslodavci žele da vide vašu strast prema poslu i interesovanje za priliku da radite u njihovoj firmi. Preporučuje se da sačekate da poslodavac sam pokrene ovu temu ili da o tome razgovarate kasnije u procesu. Ako želite to profesionalno da izrazite, možete pitati: „Možete li mi reći nešto više o strukturi kompenzacije za početne pozicije i mogućnostima za profesionalni razvoj?“

Želite posao iz snova? Zaboravite na CV – evo šta vam stvarno treba

Pitanje 3: Kada mogu da uzmem slobodne dane?

Ovo je još jedno pitanje koje nije primereno postavljati na početku razgovora. Pitanje o slobodnim danima može ostaviti utisak da već planirate izostanke, čak i pre nego što ste počeli da radite, što može dovesti u pitanje vašu posvećenost poslu. Umesto toga, kasnije tokom razgovora možete profesionalno postaviti pitanje poput: „Možete li mi reći nešto više o politici godišnjih odmora i kulturi ravnoteže između poslovnog i privatnog života u vašoj firmi?“

Pitanje 4: Koliko strogo pratite radno vreme zaposlenih?

Ovo pitanje može ostaviti utisak da niste disciplinovani i da tražite način da izbegnete obaveze. Poslodavci žele da zaposle ljude koji znaju da dobro upravljaju svojim vremenom. Ako vas zanima ravnoteža između poslovnog i privatnog života, važno je pažljivo formulisati pitanje. Umesto ovakvog direktnog pitanja, bolje je pitati: „Kako vaša kompanija podstiče ravnotežu između privatnog života i produktivnosti na poslu?“ Ovakav pristup pokazuje vaše interesovanje za održavanje zdravog balansa, uz istovremenu angažovanost i produktivnost, prenosi Index.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife/K. J.

Foto: Freepik

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE