
Više od polovine građana EU ima prekomernu težinu – Hrvati najdeblji
Od svih građana EU, njih 53 odsto ima prekomernu težinu, a najdeblji su građani Hrvatske i Malte, pokazuje istraživanje EUROSTAT-a za 2019. godinu.
Kako se navodi, za čak 65 odsto građana te dve zemlje smatra se da imaju prekomernu težinu.
Naspram toga, najmanji procenat ljudi sa prekomernom težinom registrovan je u Italiji (46 odsto), Francuskoj (47 odsto) i Luksemburgu (48 odsto), ali je on i dalje blizu EU proseka.
Prema analizi EUROSTAT-a, 45 odsto odraslih građana država EU održava težinu koja se smatra „normalnom“, dok se kod 53 odsto ona smatra prekomernom.
Za 36 odsto građana smatra se da su u stanju pred gojaznost, dok je 17 odsto u nekoj od faza gojaznosti; blagoj, teškoj ili ekstremnoj.
Gojenju su skloniji građani u starosnoj dobi od 65 do 74 godine (66 odsto), a u većem procentu je registrovano kod mušakraca nego kod žena.
Takođe, EUROSTAT navodi i da se razlike u prekomernoj težini vide i u odnosu na nivo obrazovanja, što je taj nivo veći, broj prekomerno teških se smanjuje (59 odsto kod građana sa nižim obrazovanjem, 54 odsto kod onih sa srednjim i 44 odsto kod visokoobrazovanih ljudi).
Slično je i kod gojaznosti, građani sa najnižim stepenom obrazovanja su i najgojazniji (20 odsto), niži nivo zabeležen je kod građana sa srednjim nivoom obrazovanja (17 odsto), dok je najmanje gojaznih među visokoobrazovanim ljudima (11 odsto)
Izuzev onih starijih od 75 godina i starijih, što je starija starosna grupa, veći je udeo osoba sa prekomernom težinom: najmanji udeo zabeležen je među onima od 18 do 24 godine (25 procenata), dok su oni starosti od 65 do 74 godine imali najveći udeo (66 odsto).
U svim državama članicama EU, veći je udeo muškaraca nego žena što se prekomerne težine tiče, a najveće razlike zabeležene su u Luksemburgu, Češkoj i Kipru.
Izvor: BIZLIie
Foto: Eurostat