
Više od 530 profesora spremno da se odrekne povećanja plate u korist prosvetara
Inicijativa Pobunjeni univerzitet saopštila je da je više od 530 profesora, istraživača i saradnika na fakultetima spremno da se odrekne povećanja plate u korist prosvetnih radnika. Profesori univerziteta napravili su Fond za prosvetare kojima su zbog obustave nastave zakinute zarade.
„Više od 530 profesora, istraživača i saradnika na fakultetima spremno je da se odrekne povećanja plate u korist prosvetnih radnika kojima nisu isplaćene zarade za februar“, navode u saopštenju.
Kako je saopštila ta inicijativa, zaposleni na fakultetima pozdravljaju odluku države da im poveća plate, ali ne mogu tome da se raduju dok neki učitelji i nastavnici koji su u štrajku bivaju kažnjeni.
„Naša podrška prosvetnim radnicima neće ostati na rečima. Spremni smo da se u korist prosvetnih radnika koji su oštećeni zbog borbe za bolju školu i podrške studentima odreknemo punog iznosa za koji će zarade biti uvećane, i to sve dok se ne ispune studentski zahtevi. Posvećeno radimo na pronalaženju najboljeg načina da tu svoju nameru realizujemo“, navodi se u njihovom saopštenju.
Nekim profesorima, nastavnicima i učiteljima koji nisu predavali zbog obustave nastave, nije isplaćen prvi deo zarade, iako je uobičajeno da deo plate dobiju petog u mesecu, a pojedini nastavnici nisu dobili ni dinara.
Krajem februara doneta je uredba, kojom se omogućava da zaposleni u visokoškolskim ustanovama uvećanu zaradu počnu da primaju od 1. marta.
Profesori univerziteta napravili Fond
Profesori univerziteta napravili su Fond u kojem skupljaju novac za kolege iz branše kojima su zbog obustave nastave zakinute plate.
Nastavnici osnovnih i srednjih koji su prilimi okrnjenu platu ili uopšte nisu dobili februarski lični dohodak zbog toga što su bili u obustavi nastave, dobiće novčanu pomoć od univerzitetskih profesora.
„Prihvaćen je predlog da univerzitetski nastavnici izdvajaju pet odsto svojih zarada za nastavnike osnovnih i srednjih škola“, kaže za „Vreme“ profesorka na Pravnom fakultetu u Beogradu, Marija Draškić.
Ova inicijativa počela je 6. marta, kada na račune brojnih nastavnika nije uopšte legla plata, a pojedini su rekli da se osećaju napušteno i da bi im značilo da se sa njima solidarišu drugi javni sektori i kolege iz branše.
Oni su ipak pozivali ostale na solidarnost – tako što će i sami stupiti u štrajk.
Nova predsednica Foruma beogradskih gimnazija rekla je ranije da ostali radnici državnog sektora „ne treba da žale nastavnike, već da im se pridruže u štrajku“.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: Beta, Vreme, 021
Foto: Pixabay, BIZLife