Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Virtuelna realnost u službi nauke: VR kao alat za istraživanje osobina ličnosti

    Rizično donošenje odluka u virtelnoj realnosti (u VR okruženju) je istraživanje koje se sprovodi u okviru projekta GENIUS. Projekat GENIUS, kojim rukovodi prof. dr Snežana Smederevac, realizuje se u okviru programa „Ideje“ Fonda za nauku Republike Srbije i fokusira se na ispitivanje naslednih i sredinskih činilaca ponašanja, putem ispitivanja blizanaca. Definitivno, prvo i jedinstveno naučni istraživanje ovakve vrste na ovim prostorima i šire.

    Jedan deo istraživanja je posvećeno rizičnom donošenju odluka u VR okruženju, i kroz njega se trenutno mere reakcije ljudi u simuliranom okruženju koje su dizajnirali profesori sa Filozofskog fakulteta, dok se njihove kolege sa FTN-a, na čelu sa prof. dr. Goranom Stojanovićem, fokusiraju na merenja propratnih fizioloških reakcija ispitanika.

    Prednost ispitivanja u virtuelnom svetu je to što omogućava stručnjacima da dođu do zaključaka koji nisu uvek očigledni ili dostupni nakon popunjavanja upitnika. Istraživanje o rizičnom donošenju odluka meri istovremeno više parametara, i svaki korak, pozicioniranje, dužina ostajanja na nekom mestu, i izbor koji napravite, mogu da ukažu na neke karakteristike vaše ličnosti. Primenom upitnika, sa druge strane, ovakvi podaci nisu uvek dostupni.
    Tim sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu je kreirao vlastito VR okruženje za potrebe istraživanja. Kada ispitanici pristupe softveru uz pomoć VR naočara, njihov zadatak je da se kreću kroz virtuelno okruženje i pokušaju da za manje od pet minuta stignu do cilja sa što većim brojem poena.

    U suštini, ovaj softverski model je oličenje nekih jednostavnih, tipičnih testova u psihologiji koji nisu kreirani za VR okruženje, a ipak mere istu stvar – kakve su reakcije i ponašanje ispitanika tokom donošenja odluka, gubljenja poena, i kako svi činioci u ispitivanju utiču na dalje ponašanje i donošenje odluka. GENIUS tim je u ovom slučaju iskoristio tradicionalni način ispitivanja i preneo ga na simulirano okruženje u virtuelnom svetu.

    Kroz istraživanje je za sada prošlo 30-ak studenata sa FTN-a i Filozofskog fakulteta koji su upućeni u projekat i dobrovoljno postali deo njega. Ono što je dobra vest je da, iako su analize podataka koji su do sada prikupljeni kompleksne, tim iza projekta veruje da će do leta pilot istraživanje biti gotovo i da će svi do sada prikupljeni podaci biti obrađeni.

    Više detalja o istraživanju, izgledu VR okruženja, i korelaciji između naših odluka i osobina ličnosti pročitajte na linku OVDE.

    Izvor: WebMind

    Foto: WebMind

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE