
U ovoj zemlji su dobili pravo da „prekinu vezu“ poslodavcu nakon radnog vremena
U Australiji je stupilo na snagu pravilo „pravo na prekid veze“, koje nudi olakšanje ljudima koji se osećaju prinuđenim da primaju pozive ili čitaju poruke od poslodavaca nakon što završe svoj radni dan.
Novi zakon omogućava zaposlenima da ignorišu komunikaciju posle radnog vremena ako to žele, bez straha da će ih šefovi kazniti. Istraživanje objavljeno prošle godine procenjuje da su Australijanci godišnje imali u proseku 281 sat neplaćenog prekovremenog rada.
Više od 20 zemalja, uglavnom u Evropi i Latinskoj Americi, ima slična pravila. Zakon ne zabranjuje poslodavcima da kontaktiraju zaposlene nakon radnog vremena.
Prema pravilima, poslodavci i zaposleni treba da pokušaju da reše nesuglasice između sebe. Ako to ne uspe, australijska komisija za fer rad (FWC) može da pomogne.
FWC tada može da naredi poslodavcu da prestane da kontaktira zaposlenog nakon radnog vremena. Ako utvrdi da je odbijanje zaposlenog da odgovori nerazumno, može da mu naredi da odgovori.
Nepoštovanje naloga FWC-a može da dovede do kazni do 19.000 A$ (12.897 USD; 9.762 £) za zaposlenog ili do 94.000 A$ za kompaniju, piše BBC.

Zaposleni, pravo (Freepik)
Organizacije koje predstavljaju zaposlene pozdravile su ovo pravo
To će „osnažiti radnike da odbiju nerazuman radni kontakt van radnog vremena i omogućiće bolju ravnotežu između posla i privatnog života“, saopštio je Australijski savet sindikata.
Stručnjak za radno okruženjee rekao je za BBC News da će nova pravila pomoći i poslodavcima.
„Svaka organizacija koja ima zaposlene koji odmaraju i ima bolju ravnotežu između posla i privatnog života imaće kadar za koji je manje verovatno da će ići na bolovanje, manje je verovatno da će napustiti organizaciju“, rekao je Džon Hopkins sa Tehnološkog univerziteta Svinburn.
Reakcije zaposlenih
Sve što ide na ruku zaposlenom, ima koristi i za poslodavca. Međutim, na novi zakon je bila različita reakcija zaposlenih.
„Mislim da je zaista važno da imamo ovakve zakone. Toliko vremena provodimo povezani sa telefonima, povezani sa našom e-poštom po ceo dan i mislim da je zaista teško isključiti se“, rekla je za Rojters Rejčel Abdelnur iz reklamne industrije.
Drugi, međutim, ne smatraju da će im nova pravila napraviti veliku razliku.

Zaposleni (Pexels)
„Mislim da je to odlična ideja. Nadam se da će zaživeti. Sumnjam da će se primiti u našoj industriji, da budem iskren. Dobro smo plaćeni, očekuje se da ostvarujemo rezultate, i osećamo da moramo da radimo 24 sata dnevno“, rekao je novinskoj agenciji Dejvid Brenan, radnik u finansijskoj industriji.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Freepik, Pexels