Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kraj ere elektronskog giganta Toshiba: Kako je došlo do njegovog pada?

    Nekada je svako domaćinstvo imali bar jedan, ako ne i više Tošibinih uređaja –  televizora, računara, zvučnika ili drugih osnovnih elektronskih proizvoda. Nekada je bila dominantna u Japanu u elektronici, a sada je kompanija skinuta sa berze, okončavši 74-godišnju istoriju na tokijskoj berzi.

    Zašto je jedno od najpoznatijih japanskih industrijskih imena tako nisko palo?

    Sve je počelo 2015. godine kada su na videlo izašle računovodstvene zloupotrebe u više odeljenja, pri čemu su mnoge od njih uključivale najviše rukovodstvo.

    Tokom sedam godina, Toshiba je precenjivala svoj profit za 1,59 milijardi dolara. U 2020. Toshiba je otkrila dodatne računovodstvene nepravilnosti.

    Bilo je i navoda u vezi sa korporativnim upravljanjem i načinom na koji su akcionarske odluke donosile.

    Istraga iz 2021. godine otkrila je da je Toshiba bila u dosluhu sa japanskim Ministarstvom trgovine, koje je Tošibu videlo kao stratešku prednost, da bi suzbila interese stranih investitora.

    Toshiba

    Toshiba (Beta/AP)

    Loši rezultati

    U to vreme, stručnjaci su rekli da to dovodi do neizvesnosti kod stranih investitora u pogledu ulaganja u japanske akcije, zbog čega to nije samo problem kompanije, već i čitavog japanskog tržišta akcija.

    Krajem 2016. godine, Toshiba je rekla da će preuzeti odgovornost za nekoliko milijardi dolara u vezi sa izgradnjom nuklearne elektrane koju je američka jedinica Westinghouse Electric kupila godinu dana ranije.

    Tri meseca kasnije, Westinghaus je podneo zahtev za bankrot, ostavljajući Toshibu suočenu sa kolapsom svog nuklearnog poslovanja i više od 6 milijardi dolara obaveza.

    Tada je bila prinuđena da svoju čip jedinicu Toshiba Memory stavi na prodaju – posao koji je odložen nekoliko meseci zbog spora sa jednim od njegovih partnera.

    U vreme kada su kompanije mnogo ulagale u budućnost tehnologije i inovacija, Toshiba je morala da proda cenjenu imovinu da bi prikupila novac.

    Novac, NBS, potraživanja

    Novac (Pixabay)

    Finansijska injekcija

    Toshiba je krajem 2017. uspela da obezbedi gotovinsku injekciju od 5,4 milijarde dolara od inostranih investitora, pomažući joj da izbegne prinudno brisanje sa liste, piše BBC.

    Ali to je značilo da su akcionari imali veći uticaj na pravac kompanije. To je dovelo do dugotrajnih bitaka koje su paralisale proizvođača baterija, čipova i nuklearne i odbrambene opreme.

    Nakon dugog pretresa oko toga da li bi kompanija trebalo da se podeli na manje jedinice, Toshiba je osnovala komitet da ispita da li bi mogla da postane privatna.

    U junu 2022. Toshiba je dobila osam predloga za otkup.

    EBRD, Toshiba (Freepik)

    Novac, Toshiba (Freepik)

    Planovi

    Ranije ove godine, kompanija je potvrdila da će je preuzeti grupa japanskih investitora predvođenih Japanskom investicionom korporacijom (JIC) koju podržava država sa 14 milijardi dolara.

    Nije jasno kako novi vlasnici planiraju da preokrenu situaciju u vezi sa Toshibom, ali odlazeći predsednik je izjavio da će fokus biti na digitalnim uslugama.

    JIP ima iskustvo u izdvajanju poslova kod velikih proizvođača, uključujući Sonijevo odeljenje za prenosne računare i Olimpusovu jedinicu kamere.

    Nakon što je 2014. godine kupio Sonijev posao sa laptopom Vaio, pomogao je kompaniji da ostvari rekordnu prodaju ove prošle godine.

    Ali Toshiba je mnogo veća kompanija i ulozi su veliki: Toshiba zapošljava oko 106.000 ljudi i neke od njenih operacija se smatraju kritičnim za nacionalnu bezbednost.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Beta/AP, Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE