Svi idu u: TEMIŠVAR – Kako stići, koje atrakcije videti, a šta probati od specijaliteta?

Kada kažemo božićni marketi prvi gradovi koji nam padaju na pemet su uglavnom locirani u Zapadnoj Evropi. Beč, Kolmar, Budimpešta, Prag zaista i imaju jedne od najlepših prazničnih pijaca u ovom delu sveta, ali da li ste znali da je jedan sve popularniji božićni market lociran na samo dva sata od Beograda i nalazi se na samoj granici sa Srbijom. Sada već znate da je u pitanju – Temišvar.

Kako nam se približavaju najradosniji praznici, Temišvar, grad bogate istorije i kulture, oblači svoje najsjajnije ruho. Božićni market, smešten na centralnom Trgu pobede, postao je nezaobilazno mesto za sve ljubitelje praznične atmosfere.

Šarenilo ukrašenih kućica, miris kuvanog vina i medenjaka, kao i zvuci tradicionalnih pesama, privlače posetioce iz svih krajeva Evrope. Ovaj događaj nije samo prilika za kupovinu unikatnih poklona, već i za uživanje u toplini praznične tradicije i druženje s porodicom i prijateljima.

 

 

Božićni market u Temišvaru otvoren je 30. novembra i trajaće do 5. januara. Vašar će za posetioce biti otvoren svih tih dana od 11 do 22 časa, osim 25. decembra, na Božić, kada će biti zatvoren.

Kako doći do Temišvara?

Do Temišvara iz Srbije možete stići na više načina, u zavisnosti od vaše lokacije i preferencija. Najbrži i najjednostavniji način je automobilom. Granični prelazi za koje se najčešće opredeljuju naši državljani su Vatin, Srpska Crnja i Jaša Tomić.

Iz Beograda, Temišvar je udaljen oko 161 km. Putovanje traje približno 2,5 do 3 sata. Iz Novog Sada udaljenost je oko 130 km, a putovanje traje 2 do 2,5 sata. Na graničnim prelazima, u zavisnosti od saobraćaja, može biti kraćih ili dužih zadržavanja. Gužve su očekivane vikendima, te se stoga pripremite na kolone, posebno u ovom periodu godine kada je Temišvar popularna destinacija za izlete.

 

Za putnike koji se odluče za sopstveni prevoz, važno je obezbediti vinjetu za korišćenje puteva u Rumuniji. Vinjete su dostupne na punktovima na graničnim prelazima, na benzinskim pumpama ili putem interneta. Ako planirate da posetite božićni vašar u Temišvaru samo na jedan dan, cena vinjete iznosi 2,5 evra, dok desetodnevna vinjeta košta 3,3 evra.

Postoje direktne autobuske linije iz većih gradova u Srbiji do Temišvara, posebno iz Beograda i Novog Sada. U pitanju su privatni prevoznici. Potrebno je proveriti raspored saobraćaja kod lokalnih prevoznika, jer se linije često pojačavaju u sezoni praznika. Putovanje autobusom traje između 3 i 4 sata, a sve u zavisnosti od gužvi na graničnim prelazima.

Jedan od načina za posetu Temišvaru su turistički aranžmani brojnih agencija koje nude uglavnom jednodnevne izlete do ovog rumunskog grada. Cena ovih izlete uglavnom ne prelzi 20 evra

Šta posetiti na božićnom marketu u Temišvaru?

Na Dan Svetog Andreja, kada su tradicionalna svetla upaljena u centru Temišvara, božićni market je otvoren. Na samom marketu nalazi se oko 100 prodavaca koji prodaju razne đakonije, ukrase, kuvano vino i hranu. Na božićnom marketu ne nedostaje kurtoša, palačinki, langoša, krofni, pita, sireva i suhomesnatih proizvoda, kuvanog vina, mošta, palinke ili tople čokolade.

Nekoliko štandova s prazničnim proizvodima postavljeno je i na lokacijama u gradskim četvrtima. Market nudi klizalište, vrtešku, električni voz, panoramski točak i turistički voz, kao i mnoge druge atrakcije.

Tokom trajanja ovog događaja, posetioci mogu uživati u koncertima tradicionalne rumunske muzike. Pored toga, svake godine na manifestaciji nastupaju i savremeni muzički bendovi, donoseći raznovrsnost i moderni zvuk.

Temišvarske znamenitosti su blizu jedna drugoj pa neće biti potrebe da koristite automobil, kada se jednom parkirate.

Šta probati?

Rumunija ima bogatu gastronomsku ponudu, pa ne treba propustiti priliku da degustirate neke od specijaliteta.

1. Mici (Mici ili Mititei)

Mici su tradicionalni rumunski roštiljski specijaliteti, često nazivani „mali“ ili „mititei“. Sastojci uključuju mleveno meso (najčešće govedinu, svinjetinu i ponekad jagnjetinu), beli luk i začine. Mici se prže na roštilju i obično se služe uz senf, beli luk i hleb. Savršen su obrok za ljubitelje roštilja, sa intenzivnim aromama i ukusima.

2. Sarmale

Sarmale su jedan od najvažnijih i najvoljenijih specijaliteta u Rumuniji, posebno tokom prazničnih perioda. Sastavljene su od kiselog kupusa (ili ponekad listova vinove loze) punjenih mešavinom mlevenog mesa (najčešće svinjetina, ponekad govedina ili piletina), pirinča, začina i povrća. Sarme se dugo kuvaju u velikim loncima, a često se služe sa kiselom pavlakom i palentom. To je jelo koje ujedinjuje porodicu za stolom, posebno na Božić i Novu godinu.

3. Cozonac

Cozonac je tradicionalni rumunski praznični kolač, često pripreman za Božić. Sličan je panetoneu, ali je bogatiji i slađi. Testo je mekano i sočno, a obično se puni orasima, makom, čokoladom ili šećerom i cimetom. Cozonac je specijalitet koji se često deli sa porodicom i prijateljima tokom prazničnih obroka, simbolizujući zajedništvo i slavlje. Priprema se u više varijanti, s različitim nadevima, i obično se služi uz kafu ili toplo mleko.

4. Zacuscă

Zacuscă je popularni rumunski namaz, koji se obično pravi od pečenih paprika, patlidžana, paradajza, crnog luka i začina. Povrće se prvo peče, zatim se melje i kuva dok ne postane gusta pasta. Zacuscă se najčešće koristi kao predjelo, servirana uz hleb ili kao prilog uz jela od mesa. Služi se hladna, ali može se koristiti i kao dodatak za razne vrste jela tokom zimskih meseci. Zacuscă je bogata, aromatična i veoma cenjena u rumunskoj kuhinji, a pravi se u velikim količinama tokom jeseni i zime.

Božićni vašar u Temišvaru predstavlja pravi praznični raj, ne samo zbog svoje magične atmosfere, već i zbog bogatstva rumunske kuhinje koju nudi. Prednost je i blizina, pa ukoliko ste u mogućnosti skoknite na izlet u ovaj predivni grad. Imate šta da vidite. Mi vam kroz fotografije donosimo delić atmosfere.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

 

Izvor: BIZLife/Mladen Stanković

Foto: Privatna arhiva

What's your reaction?

Komentari

  • Mane

    Pošli iz Beograda u 05h ujutru ,organizovano agencija,stigli na granicu u 9h,čekali sedam sati da predjemo granične prelaze,stigli u Temisoaru u 16.30h razleteli se da vidimo što više i zagubili se,upalili nav na tri minuta da pronadjemo bus uspeli da se spakujemo i krenuli za Bg u 21h opet čekali na granici šest sati i stigli u Beograd opet u 04h ujutru.A1 je zbog povecane potrošnje za 4min korišcenja navigacije odmah po ulasku u Srbiju blokirao br zbog velikog duga od 8.500RSD.Nisam mogao da zovnem taxi čekao se jutarnji Bus i stiglo se kuci u 06h.Agrncija super šta će ljudi ali dok se ne promeni šengen politika fašizma nigde i nikad više van granica Srbije,jedino je Grčka izuzetak ali to su naša braća i nekako se brže predje tih 1000km nego 150 do Rumunije.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE