
Štrajk hotelskih sobarica u Americi
Više od 10.000 sobarica u 25 hotelskih preduzeća širom Sjedinjenih Američkih Država štrajkuje zahtevajući veće plate, pravednije radne obaveze i poništavanje smanjenja osoblja iz ere pandemije kovida.
Sindikat „UNITE HERE“ koji predstavlja sobarice i druge ugostiteljske radnike, rekao je da je najnovije što ih je i 200 u Hotelu Hilton Baltimor obustavilo rad.
Skoro polovina u štrajku – 5.000 sobarica je samo u Honoluluu koje se bore ne samo za veće plate, već i za poštovanje i to usred skraćenog radnog vremena i povećanog obima posla.
Jedna od njih, rođena Havajka, rekla je da radi i drugi posao da bi obezbedila svoje dvoje dece, a ipak jedva sastavlja kraj s krajem, te će uskoro morati da se preseli u neku drugu američku državu gde su manji troškovi.
Hiljade sobarica štrajkuju i u Bostonu, San Francisku, Sijetlu, San Dijegu i San Hozeu u Kaliforniji.
„UNITE HERE“ kaže da je ukupno 15.000 sobarica glasalo za štrajk koji bi se uskoro mogao proširiti na druge gradove u Konektikatu, Kaliforniji na Roud Ajlendu. Predviđeno je da štrajkovi u hotelima firmi Meriot, Hilton i Hajat traju do tri dana.
Štrajk je podsetnik na dugotrajne posledice pandemije po žene sa niskim platama, posebno na crnkinje i žene latinoameričkog porekla koje su prezastupljene na takvim poslovima.
Iako su se žene uglavnom vratile radnoj snazi otkako su podnele teret otpuštanja tokom pandemije, ili su sasvim napustile rad, oporavak od pandemije je prikrio jaz u stopama zaposlenosti žena s fakultetskim diplomama i onih koje ih nemaju.
„Fantastično vreme da radite u hotelu“
Američka hotelska industrija sada zapošljava oko 1,9 miliona ljudi, 196.000 manje nego u februaru 2019, po Birou za statistiku rada.
Skoro 90 sobarica su žene, kaže savezna statistika. To je radna snaga koju u velikoj meri čine obojene žene, od kojih su mnoge imigrantkinje, i koja sistematski izbegava starije, navodi „UNITE HERE“.
Predsednica sindikata Gven Mils kaže da su štrajkovi deo dugogodišnje borbe da plate uslužnih radnica kojima one izdržavaju porodice, budu u rangu s delatnosima u kojima tradicionalno dominiraju muškarci.
„Rad u ugostiteljstvu je u celini potcenjen i nije slučajno da posao nesrazmerno obavljaju žene i obojeni ljudi“, rekla je Mils.
Američko udruženje hotela kaže da je 80 odsto hotela prijavilo manjak osoblja, a 50 odsto navodi spremačice kao najkritičnije potrebne.
Kevin Keri, privremeni predsednik i izvršni direktor tog udruženja, kaže da hoteli čine sve što mogu da privuku radnike. Po anketama Udruženja, 86 odsto hotelijera je povećalo plate u proteklih šest meseci.
„Sada je fantastično vreme da radite u hotelu“, rekao je Keri za Asošijeted pres.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: Beta
Foto: Pixabay