Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Reke na Aljasci

    Šta se to događa? Reke na Aljasci postaju narandžaste

    Potoci i reke na Aljasci menjaju boju – iz čiste, bistre plave u rđavu narandžastu. Prema novoj studiji, promena se događa zbog toksičnih metala koji se oslobađaju odmrzavanjem permafrosta, prenosi BBC.

    Otkriće je iznenadilo istraživače iz Službe nacionalnih parkova Kalifornijskog univerziteta u Davisu i Geološkog instituta SAD-a, koji su proveli testove na 75 lokacija planinskog lanca Brooks. Prema studiji objavljenoj u časopisu Communications: Earth & Environment, činilo se da su reke i potoci u poslednjih pet do deset godina “zarđali” i promenili boju.

    Promenu boje i zamućenje uzrokuju metali kao što su gvožđe, cink, bakar, nikl i olovo, od kojih su neki otrovni za rečne i potočne ekosisteme. Sve ovo događa se, otkrili su istraživači, dok se permafrost otapa i izlaže vodene putove mineralima koji su hiljadama godina bili zarobljeni pod zemljom.

    Brett Poulin, koautor studije i profesor toksikologije za okolinu na UC Davis kaže kako je ovaj proces uobičajen u područjima koja imaju istpriju rudarenja, poput delova Kalifornije.

    “Ovo je klasičan proces koji se događa u rekama u kontinentalnom delu SAD-a koje su više od 100 godina bile izložene procesu rudarenja”, objašnjava.

    “Ali vrlo je zapanjujuće videti to kada ste u nekoj od najudaljenijih divljina i daleko ste od rudnika.”

    Arktičko tlo prirodno sadrži organski ugljenik, hranjive materije i metale, poput žive, unutar permafrosta, kaže studija. Visoke temperature prouzrokovale su susret ovih minerala i izvora vode oko njih dok se permafrost topi. Studije su pokazale da se Arktik zagrijava četiri puta brže od ostatka sveta, prenosi N1.

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE