Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Šta kažu lekari- kakva je trenutna epidemiološka situacija?

    Epidemiološka situacija u Srbiji je bolja, ali je i dalje  nestabilna. Smanjuju se gužve ispred kovid ambulanti ali i u bolnicama, ukazuju lekari.

    Vakcinacija je ipak usporena i više od 70 odsto hospitalizovanih kovid pacijenata je nevakcinisano.

    Direktor Doma zdravlja „Savski venac“ Zoran Bekić rekao je za RTS da je vakcinacija u Srbiji i dalje usporena, da kovid brojevi jesu nešto manji, ali i dalje postoji veliki pritisak na primarnu zdravstvenu zaštitu.

    „Ako smo u januaru imali preko 350.000 inficiranih osoba, u februaru gotovo 200.000 – taj trend nekog pada od oko 20 odsto postoji u Domu zdravlja Savski venac“, kaže dr Bekić.

    U januaru smo imali između 520 i 650 pregleda, taj broj je sada 480, pada i broj prvih pregleda, sa januarskih 250 spustio se na 150 do 180, dodao je Bekić.

    Prema njegovim rečima, broj pozitivnih pacijenata u odnosu na prve preglede, koji je u januaru bio i 70 odsto, sada je spušten na 40 odsto.

    Kakvi su efekti raspusta?

    Epidemiološka situacija i efekti raspusta

    Epidemiološka situacija i efekti raspusta

    Kada je reč o zaraženoj deci, Bekić kaže da se smanjuje broj inficirane dece.

    Ako smo pred raspust imali 25 do 28 pozitivne dece, taj broj je sada od tri do pet, što su, kako kaže Bekić, sjajni efekti raspusta.

    Govoreći o tome koliko se pacijenata pošlje u bolnicu, Bekić je rekao da prođe nekoliko dana kada ne pošalju nijendog pacijenta u bolnicu.

    „Zabrinjava broj umrlih osoba, to su pre svega starije osobe. U ambulantama najčešće viđamo mlade i radno sposobno stanovništvo, a obično nevakcinisane starije osobe imaju teže kliničke slike“, istakao je Bekić.

    Usporena vakcinacija

    Dr Bekić upozorava da je vakcinacija i dalje usporena u Srbiji.

    „Dnevno u poslednjih sedam dana se aplikuje između 1.000 i 3.500 doza, prvih između 150 i 400, drugih između 200 i 800, trećih između 500 i 2.000. U prethodnih sedam dana smo aplikovali 13.850 doza“, izneo je dr Bekić podatak.

    Šta nakon „stelta“

    Doktor Bekić kaže da ćemo vrlo brzo videti šta nas čeka, teško je dati prognozu u vezi sa koronom. Da li će doći stelt, omikron ili neki drugi soj koji će možda da ubrza boj inficiranih, to ćemo da vidimo u narednom periodu, napominje Bekić.

    „Jedino pravo oružje je vakcina, koja je dostupna, oni koji to nisu učinili neka razimsle još jednom i neka to urade“, zaključio je doktor Zoran Bekić.

    Beograd, 17.08.2021. – Vakcinacija gradjana trecom dozom protiv korona virusa na Sajmu u Beogradu. (BETAPHOTO/MILOS MISKOV/MO)

    Direktor Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS) Milika Ašanin ocenio je da je epidemiološka situacija još uvek nestabilna, ali da je značajno bolja i dodao da je više od 70 odsto hospitalizovanih kovid pacijenata nevakcinisano.

    Ašanin je za TV Pink rekao da je na beogradskoj Infektivnoj klinici 50 odsto manje pacijenata nego u januaru.

    On je kazao da među hospitalizovanih dominira starije stanovištvo.

     

    Danas više od 6.000 zaraženih, preminulo još 55 osoba

    Izvor: RTS, Tv Pink

    Foto: Beta/Dragan Kadarević, Miloš Miškov/ Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE