Srpska kompanija radi na inovativnom rešenju za bolju PRENATALNU NEGU

Saradnjom kompanija HTEC Group koja ima razvojne centre u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Subotici i Banja Luci i američkog partnera Marani Health iz Minesote razvijena je inovativna tehnologija iz oblasti telemedicine za prenatalnu negu i daljinsko praćenje zdravstvenog stanja trudnica i fetusa na daljinu.

Inovativno rešenje iz oblasti telezdravstva kombinuje naučna istraživanja sa sofisticiranim tehnologijima kao što su mašinsko učenje (ML), veštačka inteligencija AI i BIG DATA kako bi pomogli lekarima u zdravstvenoj zaštiti da preduprede morbiditet i smrtnost majki i poboljšaju zdravstvene ishode fetusa. Rešenje Marani sadrži nosivi uređaj, njegov hardver, softversko rešenje i AI algoritme. Ovom saradnjom i ostvarenim rezultatom napravljen je važan korak u digitalizaciji zdravstveme zaštite i unapređenju prenatalne nege za sve trudnice bez obzira gde se nalaze, imajući u vidu da se svakodnevno širom sveta rodi više od 385.000 beba.

Kompanija Marani Health prikupila je 3,7 miliona dolara u investicionom ciklusu kojim će se podržati kontinuirani razvoj i testiranje njenog inovativnog rešenja usmerenog na poboljšanje prenatalne nege u kući i poboljšanje praćenja tokom porođaja. Među investitorima je i HTEC grupa sa sedištem u San Francisku i razvojnim centrima u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Subotici i Banja Luci Maranijev partner za tehnološki razvoj i pionir u primeni suvih elektroda i veštačke inteligencije (AI) u telemedicinskim uređajima.

Uzajamnom saradnjom, a na dobrobit prenatalne medicine, razvijena je nova tehnologiju koja će zameniti trenutna zastarela rešenja za praćenje trudnoće, a koja su često pružala nepouzdane informacije o zdravlju majke i fetusa, što je dovodilo i do neželjenih ishoda, uključujući carski rez, pa čak i smrtnost, navodi se u saopštenju.

HTEC grupa je započela rad na ovom projektu u februaru 2020. godine, a ubrzo zatim je proglašeno vanredno epidemiološko stanje. Međutim, uprkos preprekama koje je donela pandemija, a kako bi ovaj proizvod stigao na tržište u vreme kada je daljinsko praćenje trudnoće najpotrebnije, HTEC tim na čelu sa Mašom Vukomanović, nije odustao od razvoja i testiranja proizvoda već je, naprotiv, uložio sve svoje napore da se proizvod isporuči u najkraćem mogućem roku. Na veliko zadovoljstvo celog tima i partnera Marani, to im je i pošlo za rukom, te je proizvod sada u završnoj fazi testiranja u saradnji sa najboljom klinikom na svetu, Majo klinikom, kako bi se obezbedila dozvola za puštanje u promet američke administracije za hranu i lekove (FDA).

U daljem nastavku projekta, Marani će sprovesti dodatna ispitivanja sa još trudnica, uz podršku savetnika klinike Majo iz Minesote i kliničkih partnera, i iskoristiti uvide da bi dobila odobrenje američke administracije za hranu i lekove. Kompanije Marani i HTEC su veoma zadovoljne saradnjom na razvoju ovog revolucionarnog proizvoda koji će omogućiti milionima budućih majki i njihovom medicinskom osoblju da bolje prate trudnoću i razvoj fetusa na daljinu i time poboljšaju zdravstvene ishode.

Izvor: BIZLife

Foto: Pixabay

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE