
Srbi i Nepalci „požurili“ na posao u Hrvatsku
Interes stranih radnika za poslove u Hrvatskoj, kao i domaćih poslodavaca za njihovim angažmanom, ne jenjava.
U prvih pola godine MUP je izdao 112.400 radnih dozvola i ovim tempom definitivno će se ispuniti procene analitičara i poslodavaca da će broj zaposlenih stranaca iz trećih zemalja premašiti 200 hiljada.
U šest meseci izdato je gotovo 21.000 dozvola više nego u istom periodu prošle godine, u kojoj je ukupno odobreno 172.500 dozvola.
Iz mesečne statistike MUP o kretanjima u zapošljavanju stranih radnika vidljivo je da usporava rast odobrenja za radnike iz BiH, koja je još uvek bazen iz kojeg se najviše povlače, dok raste broj dozvola Srbima, Nepalcima, Indijcima, Makedoncima.
Novost je da se među deset zemalja iz kojih poslodavci „uvoze“ radnike, ove godine pojavljuju dve nove – Uzbekistan i Egipat.
U prvih šest mjeseci iz te dve države stiglo je gotovo 6.000 stranih radnika (3.000 iz Uzbekistana i 2.700 iz Egipta). Za državljane BiH odobreno je oko 22.000 dozvola, skoro isto kao i lane, Srbima i Nepalcima po 18.000, s tim da je broj dozvola za Srbe porastao za 3.500, a Nepalcima za 6.500.
Interes raste i za radnicima iz Indije (10.000), Severne Makedonije (9.000), a znatno je povećan i broj dozvola radnicima sa Filipina, iz Bangladeša, dok je jedina među deset zemalja iz kojih dolazi najveći broj radnika u Hrvatsku s padom u broju izdatih dozvola – Kosovo*. Lane je za radnike iz te zemlje izdato 5.600 dozvola, a ove godine 4.400.
Turizam i ugostiteljstvo
Primetan je porast zapošljavanja stranaca u svim delatnostima, a za razliku od prvog polugodišta 2023, kada je građevinarstvo predvodilo u potražnji, ove godine prednjače turizam i ugostiteljstvo.
U narednom periodu privrednici očekuju nastavak potrebe za stranim radnicima, ali zbog izmena zakona o strancima, sigurno će doći do promene i u statistici radnih dozvola.
Ppromene kojima se uvodi i nešto više reda u ovu praksu zaživeće tek od početka iduće godine. Izdate dozvole trajaće tri, umesto jedne godine, ali će se i poslodavcima uvoditi strože obaveze odnosa domaćih i stranih radnika, davanja garancija državi u slučaju da odustanu od radnika za kog su ishodovali dozvolu, a regulisaće se smeštaj radnicima, što će sve takođe imati uticaja na statistiku radnih dozvola.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: Poslovni dnevnik
Foto: Pixabay