
Spotify neće da sledi Amazon i druge kompanije u vraćanju zaposlenih u kancelarije
Digitalna muzička platforma Spotify je uvela svoju politiku „rad sa bilo kog mesta“ u februaru 2021. godine. Njihovi zaposleni mogu da rade puno radno vreme od kuće, u kancelariji ili da kreiraju hibridni raspored sa svojim menadžerom.
Amazon možda naređuje zaposlenima da se vrate u kancelariju pet dana u nedelji, ali Spotify neće da sledi njihov primer.
Direktor za ljudske resurse u kompaniji Spotifiy, Katarina Berg, potvrdila je politiku kompanije za rad sa bilo kog mesta (WFA) u nedavnom intervjuu za Raconteur u ponedeljak, rekavši da „posao nije mesto na koje dolazite, već nešto što radite“.
„Ne možete da trošite mnogo vremena na zapošljavanje odraslih i onda da se prema njima ponašate kao prema deci“, objasnila je Berg.
Digitalna muzička platforma je prvi put predstavila svoju WFA politiku u februaru 2021. godine, koja je omogućila zaposlenima da rade puno radno vreme od kuće, u kancelariji ili kreiraju hibridni raspored sa svojim menadžerom, piše Entrepreneur.

Posao, Spotify (Freepik)
Velika fleksibilnost
Spotify je takođe proširio svoju fleksibilnost u pogledu zemalja i gradova iz kojih zaposleni mogu da rade, čak i za lokacije koje nisu u blizini fizičke kancelarije.
Berg je navela da neki zaposleni više vole kancelarijski posao, a kompanija će nastaviti da ima fizičke kancelarije i tzv. ključnu nedelju u kojoj se timovi sastaju lično.
I izgleda da su zaposleni dobro reagovali. Samo godinu dana nakon nove inicijative WFA, kompanija je zabeležila 15 odsto nižu stopu odlaska u drugom kvartalu 2022. u poređenju sa istim periodom 2019. godine, smanjenje vremena potrebnog za zapošljavanje za šest dana i povećanu raznolikost na radnom mestu, izvestio je Fortune tada.

Spotify (Pixabay)
Digitalna muzička platforma je prvi put predstavila svoju WFA politiku u februaru 2021. godine, koja je omogućila zaposlenima da rade puno radno vreme od kuće, u kancelariji ili kreiraju hibridni raspored sa svojim menadžerom.
Spotify je takođe proširio svoju fleksibilnost u pogledu zemalja i gradova iz kojih zaposleni mogu da rade, čak i za lokacije koje nisu u blizini fizičke kancelarije.
Izazovi za Spotify
Ali pristup na daljinu zaista predstavlja izazove, priznala je Berg, rekavši da je „teže“ sarađivati virtuelno. Te zabrinutosti su navele Spotify da sarađuje sa Školom ekonomije u Stokholmu na daljem istraživanju efekata rada na daljinu na inovacije i angažovanje.
„Da li to znači da ćemo početi da teramo ljude da dolaze u kancelariju čim to postane trend? Ne“, priznala je Berg za Raconteur.
Najnovija reafirmacija WFA politike odbija trenutni trend kompanija koje se zalažu za to da zaposleni budu u kancelariji više dana u nedelji. Kako su se ograničenja zbog COVID-19 ublažila, nekoliko velikih kompanija počelo je da odstupa od politike hibridnog rasporeda koju su prihvatili tokom pandemije.
U Amazonu se očekuje da se zaposleni vrate u kancelariju počevši od januara, a kompanije poput Goldman Sachsa i JPMorgana su već sprovele politiku rada iz kompanije. Ostale kompanije sa hibridnim rasporedom, uključujući Metu, suočile su se sa sprovođenjem promene i zapretile da će pratiti posećenost kancelarijama.
Izvor: BIZLife
Foto: Pixabay, Freepik