Socijalni slučajevi su jedina VEĆINA u Srbiji
Kako nam je postalo normalno da se krov nad glavom tretira kao pitanje privilegije i luksuza, a ne kao osnovno ljudsko pravo, pitanje je kojim se bavi udruženje „Ko gradi grad“.
„U principu ako su prihodi po domaćinstvu, za kupovinu stana ili dolazak do stana preko odnosa 1 prema 5, odnosno da 5 godišnjih plata treba da uložite u kupovinu stana, država treba na neki način da pomogne. Kod nas je taj odnos 1:13, odnosno 1:19.“
Ta cifra već govori da veliki broj stanovnika u Srbiji potpada pod neku kategoriju socijalnog slučaja. Socijalno stanovanje se smatra da je za ljude koji su invalidi, ili one koji apsolutno nemaju nikakvih prihoda, a pod tu kategoriju kod nas bi potpao veliki broj ljudi, kaže za N1 članica udruženja, arhitekta, Ana Džokić.
Osnovni problem je taj da država ne stvara mehanizme kako da se to socijalno stanovanje realizuje, kaže ona. „U budžetu nema sredstava. Republička agencija koja se bavila temom socijalnog stanovanja, odnosno pokrivanjem toga na nivou čitave države se ukida, ostaju samo te lokalne stambene agencije.“
Ne postoji neko telo koje će se time baviti na nivou države. Očekuje se da će sredstva za socijalnu, osnosno tu stambenu podršku dolaziti iz donacija, što znači nema mnogo šanse da se napravi neki pomak na tom polju , koje pokriva veliki broj ljudi, kaže Džokić.
Interesantno je i dobro što je novom zakonu data mogućnost stambenim zadrugama da se bave neprofitnim stanovanjem, kaže nam članica udruženja „Ko gradi grad“.
„Međutim, ono što je jako bitno da država u stvari ne prepoznaje mogućnost za ljude koji su neke između mogućnosti da reše svoje stambeno pitanje na tržištu i ovih koji su socijalni slučajevi.
A to je jako veliki broj ljudi za koje bi po nekim povoljnim uslovima moglo da se ponudi ili zemljište, ili da se kredit da pod drugačijim uslovima. Ili da se neke takse koje se plaćaju plaćaju po manjem nivou.
Interesantno je da se u jednom delu zakona pojavljuje jedna tabela, odnosno jedan grafikon, koji pokazuje ustvari mogućnosti tih nižih troškova realizacije stanovanja. Međutim, nigde se ne nudi mogućnost kako da se to realizuje, kaže Džokić.
Izvor: N1