Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    CV

    Slika u CV-ju pomaže regruterima da vas bolje zapamte: Kada dolazi do diskriminacije na osnovu izgleda

    Fotografija kandidata za posao je sastavni element radne biografije jer može da pomogne regruterima da bolje zapamte osobu koja je aplicirala za određenu poziciju. Međutim, ako poslodavac naznači da je slika u CV-ju neophodna, može da dođe do diskriminacije zasnovane na fizičkom izgledu.

    Iako slika može da igra veliku ulogu zbog povezivanja kandidata sa regruterom, fokus poslodavca treba da bude na radnom iskustvu, veštinama i kvalifikacijama za poziciju za koju se pojedinac prijavljuje, ističe za BIZLife HR direktor Represent Systema Ivana Đokić.

    Ona napominje da fotografija nije obavezna u radnoj biografiji, ali da može da bude korisna.

    ,,Često, regruterima može da bude lakše da se povežu s kandidatom kada imaju vizuelnu referencu putem fotografije. Fotografija može pomoći regruterima da bolje zapamte kandidate jer im ‘kroz ruke prođe’ dosta biografija“, dodaje ona.

    Regruteri, CV, posao

    CV, posao (Pexels)

    CV bez fotografije i diskriminacija

    U situacijama kada u ruke regrutera dospe CV bez slike osobe, kompanije ne bi trebalo da imaju problem sa time.

    Ako je neki poslodavac izričit i zahteva sliku u selekcionom procesu, to implicira potencijalnu opasnost od diskriminacije na osnovu izgleda.

    Kako Ivana Đokić kaže, to može da dovede do diskriminacije protiv kandidata na osnovu faktora kao što su godine ili fizički izgled. Takođe, ona postavlja i pitanje postojanja CV-ja u klasičnom smislu, pored društvenih mreža, ličnih web stranica, platformi za deljenje sadržaja i kreiranje portfolia.

    ,,Kandidati, posebno u kreativnim industrijama, sve više koriste ove digitalne resurse kako bi istakli svoje veštine, iskustvo i dostignuća na dinamičniji i interaktivniji način“, otkriva Đokić.

    Posao, motivacija, veštine, CV

    Posao, veštine, CV (Pexels)

    Zapošljavanje osoba 45+

    Kada je reč o zapošljavanju u Represent Systemu, kompanija se fokusira isključivo na relevantno iskustvo kandidata, kao i na to da li dele iste vrednosti pri radu. Zbog toga prima i osobe koje imaju više od 45 godina uprkos tome što važi za ,,industriju u kojoj rade mladi“.

    ,,Postoje pozicije i projekti u kojima je neophodno iskustvo i stabilnost koju samo seniorni kadrovi mogu doneti. Nažalost, mislim da je starosna diskriminacija prisutna na našem tržištu, kao i da ne postoji sistemska podrška kako bi se taj problem rešio“, objašnjava Ivana Đokić za BIZLife.

    Zakonska regulativa

    U Srbiji, kao i u većini zemalja, postoji Zakon o zabrani diskriminacije koji zabranjuje diskriminaciju na osnovu različitih osobina, uključujući izgled i godine, u različitim kontekstima kao što su – zapošljavanje, obrazovanje i pristup javnim uslugama.

    ,,Međutim, i pored postojanja zakonske regulative, diskriminacija se dešava u raznim sferama. Važno je pričati o tome i potražiti pomoć i podršku, ukoliko se osetite diskriminisano. Opcije su od institucionalnih – Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i sudova, do organizacija civilnog društva i opšte javnosti“, navodi Đokić.

    Poslodavci koji tolerišu ili podstiču diskriminaciju na radnom mestu mogu da pretrpe reputacionu štetu i time izgube povrenje klijenata, potrošača, kao i potencijalnih kvalifikovanih kandidata.

    Diskriminacija na osnovu izgleda i godina krši osnovne principe ljudskih prava i ravnopravnosti i zato ne bi smela da postoji u savremenom društvu.

    Skrivanje godišta u CV-ju

    Međutim, postoji jedan način da se eliminiše potencijalna pristranost i dikriminacija, a to je izostavljanje informacija o godištu u CV-ju. Reč je o prilično čestoj praksi koja je postala standard s obzirom na to da podaci, poput datuma rođenja ili tačne adrese, nisu relevantni za veliku većinu poslova.

    Fokus u svakom CV-u treba da bude na profesionalnom iskustvu i veštinama, kao i na usklađenosti sa zahtevima za poziciju za koju neko konkuriše, kaže Ivana.

    Posao, veštine, CV

    Posao, veštine, CV (Unsplash)

    Testovi ličnosti

    Osim neophodne radne biografije, u kojoj su navedeni podaci o kandidatima, iskustvo, znanja i veštine, u procesu selekcije kompanijama nekad mogu da pomognu testovi ličnosti.

    Oni su često deo procesa selekcije pri zapošljavanju, pogotovo u većim kompanijama koje imaju strukturirane procese regrutacije. Najčešće su oni dodatna metoda u selekcionom procesu, pored intervjua.

    ,,Nekad se koriste i u predsekcionoj fazi, koja prethodi intervju. U svakom slučaju, testovi ličnosti su samo jedan delić koji nam pomaže da formiramo punu sliku o kandidatu i njegovoj uklopivosti u potencijalni tim i kulturu. Mogu da budu veoma korisni u proceni liderskog potencijala, ali treba uvek imati u vidu da nisu savršeni indikator nečijeg ponašanja niti predikcija uspeha“, kaže Ivana za BIZLife.

    Testovi ličnosti se najčešće rade online, brzi su i laki za popunjavanje. Bitno je znati da tu nema tačnih i pogrešnih odgovara. Pitanja su obično u formi tvrdnji za koje treba da ocenite u kojoj meri se odnose na vas. Za testove ličnosti nema pripreme, kao recimo za testove znanja. Važno je odgovarati spontano i iskreno.

    ,,Na taj način dobićete sjajnu priliku da vidite u čemu ste dobri, a u kojim sferama imate prostor za razvoj“, otkriva ona.

    razgovor za posao, zaposleni, veštine, CV

    Posao, CV, veštine (Freepik)

    Ličnost kandidata vs. stručnost

    Testovi ličnosti obično nisu važniji od stručnosti kandidata, ali mogu da budu veoma bitni u određenim situacijama ili za određene role.

    Visoko-rizična zanimanja, poput pozicija u vojnoj i medicinskoj industriji ili hitnim službama zahtevaju od kandidata visoku emocinalnu stabilnost, disciplinu i sposobnost brze i pravilne reakcije u stresnim situacijama i određeni tipovi ličnosti mogu da budu bolje pripremljeni za suočavanje za izazovima i opasnostima koje ovi poslovi nose, navodi Ivana Đokić.

    ,,Uprkos tome, značaj obuke i iskustva je podjednako bitan. Sa druge strane, poslovi u prodaji, marketingu i ugostiteljstvu zahtevaju izražene komunikacijske veštine, empatiju i sposobnost izgradnje dobrog odnosa s kupcima i klijentima. Osobe s odgovarajućim tipom ličnosti, poput ekstrovertnih i društvenih osoba, mogu da budu uspešnije u ovim ulogama od kandidata koji možda imaju veće tehničko znanje, ali nedostaju im interpersonalne veštine“, dodaje Ivana.

    Međutim, važno je istaći da su testovi ličnosti samo jedan od alata koji se koriste kako bi se dobila celokupna slika o kandidatu, a odluka o zapošljavanju obično se bazira na kombinaciji različitih faktora, uključujući i stručnost i iskustvo kandidata, zaključuje ona.

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

    Izvor: BIZLife/Ivana Jaćimovski

    Foto: Pexels, Unsplash, Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE