
Sajber kriminalci vrebaju žrtve i preko Dubai čokolade
Potrošači širom sveta su željni da uživaju u luksuznoj Dubai čokoladi. Međutim, sajber kriminalci koriste ovaj trend kako bi prevarili neoprezne kupce. Stručnjaci kompanije Kaspersky otkrili su niz prevara u vezi sa rastućom potražnjom za ovim proizvodom – od lažnog predstavljanja poznatih brendova do kreiranja potpuno lažnih prodavnica.
Dubai čokolada, ali iz Turske: Kazne do 250.000 evra za obmanjivanje kupaca
Prevaranti se predstavljaju kao zvanične prodavnice
Stručnjaci kompanije Kaspersky otkrili su prevarantsku kampanju usmerenu na potrošače u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, gde su sajber kriminalci kreirali lažne veb-sajtove koji se predstavljaju kao Deliveroo, pouzdana kompanija za dostavu, i Fix Dessert Chocolatier, proizvođač čuvene Dubai čokolade. Imitiranjem izgleda zvaničnih prodavnica i platformi, sajber kriminalci mogu da zloupotrebe poverenje potrošača i ugled brenda kako bi privukli neoprezne kupce da plate „naručenu“ čokoladu koja nikada neće biti isporučena.
Primer lažne prodavnice čokolade koja se predstavlja kao Deliveroo
Dubai čokolada nije bezbedna za ishranu? Ovo su glavni problemi
Samostalne prevarantske prodavnice
U drugim slučajevima, prevaranti su kreirali potpuno lažne platforme za e-trgovinu, predstavljajući se kao nezavisni prodavci iz različitih delova sveta. Ove prevarantske veb-stranice obećavaju Dubai čokoladu ali nestaju čim se izvrši uplata i ostavljaju potrošače praznih šaka. Takve prevarantske prodavnice targetiraju korisnike širom sveta.
„Prevaranti su često jako brzi kada se radi o zloupotrebi trendova, a manija za Dubai čokoladom je pravi primer toga. Korišćenje taktika koje se oslanjaju na entuzijazam potrošača i poverenje u etablirane brendove efikasan je način za uspeh sajber kriminalaca“, upozorava Olga Svistunova, stručnjakinja za bezbednost u kompaniji Kaspersky. „Da bi se zaštitili i izbegli razočaranje, ključno je da korisnici obrate pažnju na detalje, odvoje vreme da proveru autentičnost e-prodavnice i budu oprezni sa ponudama koje izgledaju neuobičajeno darežljivo jer su možda kreirane da prevare.“
Primeri prevarantskih sajtova za čokoladu
Kako ne biste postali žrtva ovakvih prevara, kompanija Kaspersky predlaže da:
- Verifikujete autentičnost veb-sajta: Proverite URL-ove, domene i recenzije kupaca pre nego što obavite kupovinu preko interneta.
- Pazite na neželjene ponude: Prevaranti često koriste iskačuće prozore, oglase ili fišing imejlove kako bi usmerili korisnike na lažne sajtove.
- Izbegavate deljenje ličnih podataka: Osetljive podatke unosite samo na sigurnim i proverenim platformama.
- Koristite sveobuhvatna bezbednosna rešenja: Pouzdan softver za sajber bezbednost, kao što je Kaspersky Premium, može da blokira fišing sajtove i spreči infekciju malverom.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Freepik