Upozorenje iz američkog ministarstva: SAD može da izazove globalnu finansijsku krizu
Sekretarka finansija Dženet Jelen upozorila je u petak da američka vlada ne može da odluči da plaća neke račune umesto drugih ako Kongres u SAD ne uspe da podigne limit za zaduživanje, pošto su predsednik Džo Bajden i republikanac Kevin Makarti planirali da se sastanu kako bi razgovarali o tom pitanju.
Obraćajući se novinarima u Senegalu, Jelen je upozorila da bi Vašington mogao da podstakne globalnu finansijsku krizu i potkopa ulogu dolara ako ne podigne limit duga od 31,4 biliona dolara. Ona je rekla da Ministarstvo finansija ne može dati prioritet svojim isplatama, kao što su sugerisali neki republikanci.
„Sistemi trezora su svi izgrađeni da plaćamo naše račune, kada dospeju i na vreme, a ne da daju prioritet jednom obliku potrošnje u odnosu na drugi“, rekla je ona.
Vladini zvaničnici i spoljni stručnjaci kažu da bi davanje prioriteta određenim isplatama u odnosu na druge označilo radikalan odmak koji bi verovatno uzdrmao globalne ekonomije.
Bajden je, u međuvremenu, na skupu američkih gradonačelnika rekao da će „razgovarati“ sa predsednikom republikanskog Predstavničkog doma Mekartijem o podizanju gornje granice američkog duga.
Razgovor o povećanju gornje granice duga
Makarti je na Tviteru rekao da će se sastati sa Bajdenom kako bi „razgovarali o odgovornom povećanju gornje granice duga kako bi se pozabavili neodgovornom državnom potrošnjom“.
Bilo je nejasno kada će do razgovora doći ili koju poruku Bajden namerava da prenese Makartiju, koji je pod pritiskom krajnje desnih republikanaca da odustane od akcije povećanja limita duga dok se prvo ne skiciraju značajna smanjenja američkog budžeta, prenosi Rojters.
Zvaničnici Bele kuće su ranije rekli da neće pregovarati o podizanju gornje granice duga, a zvaničnici administracije se klade da će republikanci na kraju pokleknuti pod pritiskom investitora i kompanija zabrinutih zbog izgleda neplaćanja.
Američka vlada je u četvrtak dostigla ograničenje zaduživanja od 31,4 biliona dolara, cifra koja odražava novac koji je vlada već potrošila. Jelen je obavestila lidere Kongresa da je njeno odeljenje počelo da koristi vanredne mere upravljanja gotovinom kako bi sprečilo neizvršenje obaveza do početka juna.
Jelen je to rekla kada je započela desetodnevno putovanje u Afriku kako bi razgovarala o ekonomskom rastu na kontinentu.
Ali sveobuhvatna bitka oko granice američkog duga kasnije ove godine već potresa tržišta i investitore. Oni su zabrinuti ako nesuglasice oko budžeta ne budu mogle da se izglade.
SAD može da nanese štetu globalnoj ekonomiji
Jelen je rekla u intervjuu za CNN da bi potencijalno neplaćanje obaveza SAD moglo da nanese štetu globalnoj ekonomiji.
„To bi moglo da izazove globalnu finansijsku krizu. To bi svakako potkopalo ulogu dolara kao rezervne valute koja se koristi u transakcijama širom sveta“, rekla je ona i dodala da bi u takvom scenariju mnogi ljudi ostali bez posla i videli kako rastu njihovi troškovi zaduživanja.
Jelen je napomenula da je gornju granicu duga potrebno podići kako bi se pokrilo zaduživanje za potrošnju koju je Kongres već odobrio.
„Radi se jednostavno o plaćanju računa koje je Kongres već ovlastio. Ovo je nešto o čemu ne možete da pregovarate ili se cenkate“, rekla je ona za CNN.
Bivši predsednik Donald Tramp, koji je već pokrenuo kampanju za Belu kuću 2024. godine, pozvao je kolege republikance da odustanu od traženja rezova za koje je rekao da bi „uništili“ popularni program socijalnog osiguranja za penzionere i zdravstveni program Medicare za one koji imaju 65 i više godina.
Izvor: BIZLife
Foto: Pexels, Pixabay, Unsplash