Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Roditeljsko odsustvo, beba, otac

    Kako roditeljsko odsustvo očeva pomaže tatama u novoj ulozi

    Prednosti roditeljskog odsustva su brojne. Istraživanja su pokazala da je odsustvo sa posla radi brige o novorođenom detetu dobro za povezivanje oca i bebe, razvoj bebe i međusobni odnos roditelja. Ali postoji još jedna ogromna prednost o kojoj učimo zahvaljujući novim podacima i istraživanjima: treniranje očevog mozga.

    Šta je trening mozga?

    Roditeljstvo nije tako „instinktivno“ kao što se ranije verovalo. Dok su se decenije istraživanja fokusirale na majčin mozak, otkrivajući fascinantne promene koje pripremaju mozak za čuvanje malog ljudskog bića, nova istraživanja o očinskom mozgu pokazuju slične promene. I ove promene se dešavaju iako očevi nemaju fizička iskustva trudnoće, porođaja i hormonskih promena.

    Trening mozga za roditeljski instinkt je moguć za sve roditelje.

    Tokom poslednje decenije, istraživačka zajednica je obavila opsežan rad pokazujući: sposobnost mozga da promeni svoju strukturu i funkciju kao odgovor na iskustva i promene životne sredine. Darbi Saksbi, profesor psihologije na Univerzitetu Južne Kalifornije, proučava ovu konkretnu promenu i važnost ranog roditeljskog iskustva o strukturnim i funkcionalnim promenama. Ovo istraživanje navelo je Saksbi i njenu koleginicu Sofiju Kardenas da naglase da se „očevi stvaraju, a ne rađaju: vreme sa bebom je ključni sastojak u izgradnji očinskog mozga“.

    Mozak, roditeljsko odsustvo

    Mozak, roditeljsko odsustvo (Pixabay)

    Za tate, promene u mozgu inicirane signalima njihovih beba, povezanim sa vezom otac-dete, sugerišu da takve neuronske promene pripremaju mozak za očinstvo.

    „Niko nije rođen sa magičnom sposobnošću da lako preuzme ulogu roditelja. Ali moramo da se potpuno angažujemo jer će to pokrenuti neurobiološke promene“, objasnio je Čelsi Konaboj, autor knjige ,,Mother Brain: How Neuroscience is Rewriting the Story of Parenthood„.

    Šta znači angažovano iskustvo?

    U ovom slučaju, to je kvalitetan razgovor jedan na jedan između oca i njegovog deteta. Istraživanja su pokazala da što više sati provedemo nasamo sa bebom, to su veće funkcionalne neuronske promene. Ovo omogućava očevima da postanu efikasniji i instinktivniji negovatelji svoje dece.

    Jedna studija koju su sproveli Saksbi i kolege naglašava potencijalnu moć roditeljskog odsustva u oblikovanju tatinog mozga. Istraživački timovi su upoređivali skeniranje mozga kod očeva, koji su prvi put dobili dete u Kaliforniji, sa onima koji su prvi put postali očevi u Španiji. Obe grupe očeva su pokazale promene. Međutim, poređenje dve zemlje pokazalo je zanimljive razlike. Samo očevi u Španiji su pokazali značajne promene u regionima povezanim sa stalnom pažnjom, što zauzvrat verovatno priprema mozak za kognitivne i emocionalne zahteve roditeljstva. Jedno potencijalno objašnjenje za ovu razliku svodi se na kulturnu normu – široko rasprostranjen pristup velikodušnoj politici roditeljskog odsustva omogućava španskim očevima da provode više vremena sa svojim novorođenčadima.

    Tata, Beba, porodica, roditeljsko odsustvo (Unsplash)

    Porodica, roditeljsko odsustvo (Unsplash)

    Jedina stvar koja vam je potrebna za ,,trening mozga“ je vreme sa bebom. Kada se angažujete, vaš neuronski mrežni sistem se prilagođava kako biste brže reagovali na vašu bebu. Mozak brže reaguje sledeći put kada vas beba traži, provodite više vremena u interakciji sa njom. Kada provodite više vremena u interakciji sa svojom bebom, vaš neuronski mrežni sistem se dodatno usavršava, piše Harvard Business Review.

    Primeri očeva koji su uzeli roditeljsko odsustvo

    Svi koji su proveli vreme sa bebom znaju koliko to može biti teško: nedostatak sna, plač, neizvesnost, monotonija.

    Erez Levin, otac dvoje dece, koji radi u Guglu, i „zastupnik“ roditeljskog odsustva, iskoristio je pravo na roditeljsko odsustvo kod svog poslodavca kada su mu se deca rodila. On ne misli da bi trebalo da bude pitanje da li uzimate roditeljsko odsustvo, već kako ga uzimate.

    „Kada je moja ćerka imala četiri meseca, moja žena se vratila na posao i tada sam započeo mojih punih 12 nedelja roditeljskog odsustva. Naučio sam da se vezivanje za dete dešava tokom izazovnih trenutaka, a imao sam ih dosta, posebno u prvih nekoliko nedelja mog odsustva“, rekao je.

    Društvene norme

    U društvu postoje norme koje muškarcima daju ulogu onog koji zarađuje i tako ih odvraćaju od roditeljskog odsustva.

    Zato je važno da provedete vreme sa svojom bebom nasamo – to je najbolja prilika za trening mozga. Kada ste jedina odrasla osoba kod kuće, nosite se sa izazovima, tako da naučite kako da rešite te svakodnevne probleme bebe.

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash, Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE