Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Posao, tim

    Raste broj žena u energetskom sektoru Srbije, ali u menadžmentu OPADA

    U Srbiji je 2022. godine zastupljenost žena u radnoj snazi energetskog sektora porasla na 40 odsto, u poređenju sa 26 odsto u 2018. To ukazuje na značajnu pozitivnu promenu od 14 odsto, dok je u regionima Centralne i Istočne Evrope porast udela žena bio još veći i dostigao 28 odsto, pokazali su izveštaji.

    Slično, u regionu Centralne i Istočne Evrope (CEE) u 2022. godini zabeležen je porast udela žena u energetskom sektoru za 28 odsto.

    Međutim, udeo žena na odborničkim pozicijama u Srbiji smanjen je sa 33 odsto u 2018. na 29 odsto u 2022. godini, što predstavlja smanjenje od 4 odsto. Ovo pokazuje zabrinjavajući trend smanjenja zastupljenosti žena u odborima. Pozitivno je što je u tom periodu jedna žena bila izvršni direktor u Srbiji.

    Sve u svemu, u Srbiji je zabeležen značajan porast zastupljenosti žena u radnoj snazi u energetskom sektoru, ali blagi pad udela žena na pozicijama u odborima.

    Iako su žene više zastupljene na pozicijama višeg rukovodstva i izvršnih direktora u Centralnoj i Istočnoj Evropi u poređenju sa 2018. (23 odsto naspram 14 odsto za više rukovodstvo i 10 odsto naspram 4 odsto na pozicijama generalnog direktora), udeo žena na ovim pozicijama nastavlja da opada na svim pozicijama.


    Boston Consulting Group i Žene u energetici – WoNY u izveštaju „Žene u energetici 2.0: Rodna raznolikost u energetskom sektoru Centralne, Istočne i Jugoistočne Evrope“, objavili su pregled rodne ravnoteže u energetskom sektoru u Centralnoj, Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi. Studija je obuhvatila skoro 4.000 zaposlenih u 10 zemalja.


    „Prvi problem trenda niske zastupljenosti je motivisanje žena da uđu u energetski sektor. Dok ne postane jasno da žene mogu prevladati u ovoj industriji i dostići najviše rukovodeće pozicije, trenutni trend se neće poboljšati. Potrebni su uzori, a žene moraju izaći kao lideri“, rekla je Melanie Seier Larsen, direktorka i partnerka u Boston Consulting Group.

    Posao, žene (Freepik)

    Istraživanje je dokazalo korelaciju između broja žena na visokim rukovodećim pozicijama i porasta broja žena koje se prijavljuju na regionalne fakultete za inženjering.

    „Da bi se situacija promenila, kompanije treba da ponude praktična rešenja umesto praznih obećanja. Najavljene smernice moraju da se primenjuju u svakodnevnom životu, a ženama moraju biti ponuđene transparentne, kredibilne i inkluzivne mogućnosti u svakoj fazi izgradnje karijere“, dodala je Seier Larsen.

    4.000 zaposlenih iz 10 zemalja

    BCG studija je zasnovana na istraživanju skoro 4.000 zaposlenih u 10 zemalja, uključujući Mađarsku, Slovačku, Češku, Poljsku, Srbiju, Hrvatsku, Sloveniju, Rumuniju, Bugarsku i Ukrajinu. Upitnik je uključivao pitanja koja se odnose na značaj i percepciju rodne ravnoteže i rodne raznolikosti u energetskom sektoru, napredovanje u karijeri i tok karijere, lične preferencije i očekivanja od radnog mesta, menadžerske veštine, pitanja o ukupnom položaju žena u energetskom sektoru i uticaju COVID-a na posao.

    Nadalje, BCG je sproveo kvantitativno i kvalitativno istraživanje tržišta koje je obuhvatilo 85 energetskih kompanija sa sedištem u gore pomenutih 10 zemalja, fokusirajući se na stope učešća žena i programe rodne raznolikosti. Izveštaj je ispitao tri glavne faze karijera žena u energetskom sektoru: usmeravanje žena u sektor, pružanje mogućnosti za dugoročnu karijeru i povećanje učešća žena u višem rukovodstvu.

    Od poslednjeg izdanja ove studije 2018. godine, svet su oblikovali izvanredni događaji i promene, uključujući pandemiju COVID-19, rusku invaziju na Ukrajinu i energetsku krizu koja je usledila, kao i usporavanje ekonomskog rasta širom sveta. Zbog geografskog položaja Centralne i Istočne Evrope, efekti krize su pojačani. Ovi događaji su doprineli tri ključna trenda koji su oblikovali energetski sektor u celini i imali veliki uticaj na ulogu i položaj žena u industriji.

    Faktori životne sredine, društva i upravljanja (ESG) postaju sve važniji za kompanije i investitore. Kako zainteresovane strane zahtevaju veću transparentnost i odgovornost od kompanija, učinak ESG-a se pokazao kao ključni pokretač dugoročne održivosti i finansijskog uspeha. Sa ESG okvirom, različitost i inkluzija se sve više prepoznaju kao kritične komponente ukupne ESG strategije kompanije, stvarajući dobrodošao pritisak na kompanije da daju prioritet raznolikosti i uključivanju žena u svoje prakse zapošljavanja i unapređenja.

    broj radnih sati

    Žene u energetskom sektoru (Unsplash)

    Kako finansijske institucije i investitori sve više daju prioritet metrikama raznolikosti i inkluzije u ESG procenama, situacija žena u energetici se generalno poboljšala. Zastupljenost žena u radnoj snazi porasla je sa 26% na 28% od 2018. do 2022. Još važnije, žene su činile 27% višeg rukovodstva u 2022. godini, što je povećanje od devet procentnih poena u odnosu na nivo iz 2018. godine, a broj generalnih direktora energetskih kompanija u regionima se više nego udvostručio: sa 4% na 9%.

    Uprkos napretku u ukupnoj zastupljenosti i temi različitosti koja postaje ključni element ESG obaveza, izazovi ostaju. Kako žene u energetici nastavljaju svoju karijeru, njihova stopa učešća nastavlja da opada na višim nivoima.

    Nema dovoljno kvalifikovanih žena

    Prema istraživanju BCG-a, i muškarci i žene smatraju da nema dovoljno kvalifikovanih žena u industriji da bi se unapredile na više nivoe. Iako se imidž sektora menja, potencijalnim zaposlenima se i dalje čini da u ovoj industriji dominira muška populacija. Štaviše, kompanije ne slede nove vrednosti svojih zaposlenih i politike ne odgovaraju potrebama inkluzivnog radnog mesta. Sledeći izazovi rodne raznolikosti mogu se uočiti na različitim nivoima karijere:

    • manje žena bira visoko tehničko univerzitetsko obrazovanje (npr. inženjerstvo) u poređenju sa muškarcima
    • industrija se bori da privuče talentovane zaposlene žene za poslove početnog nivoa (dok su 41% diplomiranih STEM žena, samo 26% novozaposlenih u energetskom sektoru su žene)
    • kompanije imaju problema sa obezbeđivanjem adekvatnih beneficija da zadrže svoje zaposlenice kada dostignu sredinu karijere
    • kompanije ne nude sveobuhvatne mogućnosti napredovanja kvalifikovanim ženama koje imaju ambicije da dostignu više rukovodeće pozicije

    Energetska kriza koja je usledila nakon ruskog napada na Ukrajinu može se smatrati pokretačem dva kontradiktorna događaja vezana za ulogu žena u energetskom sektoru. S jedne strane, u vremenima krize, teme o različitosti su gurnute u drugi plan. Razumljivo, ekonomski pritisci ne podstiču okruženje u kojem industrija nastavlja da ulaže u raznolikost. Istraživanje BCG-a je pokazalo da nakon ekonomske krize, napredak na inicijativama za različitost i jednakost generalno zastaje.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash/Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE