Raiffeisen banka: Ekološki osvešćeno i odgovorno ponašanje i poslovanje
Sintija Viljar, senatorka na Filipinima nedavno je predstavila predlog zakona na osnovu kog će svi srednjoškolci i studenti imati građansku dužnost da zasade najmanje dva drveta kako bi pomogli u ublažavanju klimatskih promena i zaštiti životne sredine.
„Sa oko dva miliona studenata koji diplomiraju godišnje, ova inicijativa bi mogla rezultirati sadnjom oko četiri miliona stabala svake godine. To drveće ne samo da će pružiti neposredne koristi za životnu sredinu, već će i usaditi u našu omladinu trajnu posvećenost održivosti i zaštiti životne sredine“, rekla je Sintija Viljar tokom plenarne sednice, a prenosi Biro za odnose s javnošću i informisanje Senata Filipina.
Prema njenim rečima, zakon će podstaći mlađe sugrađane na razmišljanje o važnosti zaštite životne sredine, razviti osećaj odgovornosti i podstaći njihovo aktivno angažovanje u ključnim ekološkim i održivim inicijativama.
Takav potez, međutim, nije novina u toj ostrvskoj državi. Naime, još 2019. godine donet je zakon po kome, da bi završili školovanje, učenici moraju da zasade deset stabala bilo gde – u šumama, rezervatima, urbanim naseljima…
Iako, za razliku od Filipina, život u centralnoj i istočnoj Evropi ne podrazumeva ugroženost od tajfuna, svi smo svedoci koliko se klima promenila za poslednjih dvadeset ili trideset godina. Između obaveze i dužnosti stoji životna sredina.
Naša je obaveza kao kompanije da aktivno utičemo na zaštitu životne sredine, a dužnost da tome budemo istinski posvećeni. Kuća se gradi od temelja, pa je tako upravna zgrada Raiffeisen banke na Novom Beogradu u potpunosti projektovana i izgrađena prema standardima održivog poslovanja za potrošnju električne energije kroz novi sistem osvetljenja i grejanja, a isti standard uvodimo i u mrežu naših filijala po čitavoj zemlji.
U cilju smanjenja CO2 emisija od poslovanja, Raiffeisen banka na svim lokacijama na kojima posluje u Srbiji koristi električnu energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora.
Unutar upravne zgrade svakodnevno se vrši separacija svih vrsta otpada za svrhe reciklaže. Na parkingu ispred zgrade nalazi se punjač za električna vozila, a elektronski uređaji u upotrebi su iz energetske A+++ klase. Kompletno poslovanje Raiffeisen banke orijentisano je ka digitalizaciji svih procesa, što donosi značajna umanjenja u korišćenju papira u svakodnevnim aktivnostima.
Priključilili smo se i projektu očuvanja Specijalnog rezervata prirode „Zasavica“ donacijom za završetak izgradnje mini solarne elektrane kapaciteta 34kW u tom rezervatu. Podržali smo smanjenje troškova električne energije neophodne za funkcionisanje Vizitorskog centra “Zasavice”, kao i njenu proizvodnju po održivim, ekološkim standardima u okviru rezervata. Ta donacija deo je strategije Raiffeisen banke da podrži sve inicijative usmerene ka smanjenju potrošnje resursa i zaštiti životne sredine.
Zajedno sa matičnom grupacijom učestvovali smo u finansiranju vetroparka Krivača koji će godišnje proizvoditi 310 GWh zelene struje, što je ekvivalent snabdevanju 75.000 domaćinstava. Za taj projekat naša banka je dobila nagradu u okviru Raiffeisen grupacije u kategoriji “Responsible”, koja se dodeljuje za transakcije realizovane u RBI i bankama u mreži u različitim kategorijama.
Tako smo značajno doprineli dekarbonizaciji naše zemlje, smanjenju zagađenja vazduha i oblikovanju “zelene” budućnosti za Srbiju i ceo region jugoistočne Evrope.
Finansiranje velikih zelenih projekata deo je strateške opredeljenosti naše matične grupacije ka poslovanju koje je u skladu sa principima održivosti, jer je potpuno jasno da je očuvanje prirode i zdrave životne sredine posao koji prevazilazi granice. Raiffeisen Bank International tako, zajedno sa Međunarodnom finansijskom korporacijom (IFC) finansira izgradnju solarne elektrane St. George u severoistočnoj Bugarskoj, koja će sadržati gotovo 400.000 solarnih panela i biti jedna od najvećih solarnih inicijativa u Bugarskoj.
Važno nam je da smo u društvu kompanija koje vode računa o ESG principima i zato smo od pre nekoliko meseci i članice lokalnog UN Globalnog dogovora. Ovo je došlo kao neka vrsta priznanja za rad, ali i motiv da nastavimo još jače u primeni svega što ima veze sa ESG-om.
Kao banka, svesni smo da je u pogledu zaštite životne sredine važno uticati i na korisnike naših usluga.
Kako bismo doprineli uštedi prirodnih resursa i smanjenju stepena zagađenja životne sredine, prvi smo na našem bankarskom tržištu uveli u upotrebu platne kartice od recikliranog PVC-a. Korišćenje recikliranog PVC-a smanjuje emisiju CO2 u odnosu na proizvodnju kartica od obične plastike: 15,79 grama naspram 3 grama. Emisija CO2 smanjuje se za čak 80% u odnosu na izradu kartica od nereciklirane plastike.
Nedavno smo za kompanije uveli i personalizovanu ponudu ESG kredita za kupovinu i ugradnju solarnih panela ili solarne elektrane za sopstvene potrebe, za investiranje u opremu koja doprinosi uštedi električne energije od min 30 odsto na godišnjem nivou, za izgradnju energetski efikasnih zgrada za sopstvene potrebe sa energetskim pasošem minimum „B” kategorije ili za značajne rekonstrukcije postojećih poslovnih objekata u cilju poboljšanja energetskih performansi kroz bolju kategoriju u energetskom pasošu ili uštedu električne energije.
Važna nam je održivost u poslovanju, jer smatramo da je princip socijalne odgovornosti u direktnoj vezi sa uspehom kompanije koji se ogleda u spremnosti da se pomogne i vrati zajednici u kojoj se posluje.
Održivo finansiranje, podrazumeva da se sredstva ulažu samo u one kompanije koje, pored finansijskih pokazatelja, ispunjavaju ogroman broj kriterijuma održivog poslovanja. Na primer, nizak nivo upotrebe vode ili energije, nizak nivo CO2 ili zagađenja otpadom u poslovanju. Zato smo osnovali i dva fonda.
Raiffeisen INVEST je u junu 2022. godine osnovala prvi ESG investicioni fond na domaćem tržištu „Raiffeisen Green“, a ubrzo nakon toga i drugi ESG fond „Raiffeisen Alternative“.
Investicioni fondovi Raiffeisen Green i Raiffeisen Alternative ulažu u akcije i obveznice kompanija koje vode računa o zaštiti životne sredine, tretiraju svoje zaposlene na fer način, doprinose društvenom okruženju i imaju transparentno korporativno upravljanje.
Fond Raiffeisen Green pretežno ulaže u ESG obveznice, dok fond Raiffeisen Alternative pretežno investira u ESG akcije.
ESG poslovanje zahteva fokusiran pristup kako bi se odgovorilo globalnim izazovima i uspostavilo održivo poslovanje. U Raiffeisen banci verujemo da je prihvatanje tog koncepta osnova prisustva na tržištu 21. veka.
Svesni smo da smo deo zajednice i da svi naši napori i u poslovnom i u društvenom pogledu imaju isti zadatak – izgradnja bolje budućnosti. Jer, da na kraju iskoristimo reči koje se pripisuju Nelsonu Hendersonu, pravi smisao je “zasaditi drveće ispod čijeg hlada ne očekujete da ćete sedeti”.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: Održi me
Foto: Canva