Radnici koji štrajkuju u Boingu odbili ponudu povećanja plate za 35%
Radnici Boinga, koji su u štrajku, odbili su novu ponudu giganta za proizvodnju aviona, koja je uključivala povećanje plata za 35 odsto tokom četiri godine.
Sindikat Međunarodnog udruženja mašinista i vazduhoplovnih radnika (IAM) saopštio je da je 64 odsto njegovih članova glasalo protiv predloženog sporazuma.
„Posle 10 godina žrtvovanja, još uvek imamo teren da nadoknadimo, i nadamo se da ćemo to učiniti tako što ćemo odmah nastaviti pregovore“, rekli su predstavnici sindikata u saopštenju.
„Ovo je demokratija na radnom mestu i takođe jasan dokaz da postoje posledice kada kompanija iz godine u godinu maltretira svoje radnike“, dodaje se.
Radnici drugi put odbili ponudu
Boing je odbio da komentariše da je njegova najnovija ponuda odbijena.
To je drugi put da su radnici u štrajku na formalnom glasanju odbili predloženi dogovor. Prethodnu ponudu prošlog meseca je odbilo 95 odsto zaposlenih, piše BBC.
Ranije je Ortberg, koji je preuzeo dužnost izvršnog direktora u avgustu, rekao da je „neumorno“ radio na stabilizaciji firme i na popravljanju njene reputacije, koja je narušena zbog zabrinutosti za proizvodnju.
„Ovo je veliki brod kome će trebati neko vreme da se okrene, ali kada se to dogodi, ima kapacitet da ponovo bude sjajan“, rekao je on.
Najnovija kriza u Boingu je počela u januaru kada je došlo do dramatičnog otkazivanja jednog od putničkih aviona u vazduhu. Njegov svemirski biznis takođe je pretrpeo reputacioni udar nakon što je njegov Starliner brod bio primoran da se vrati na Zemlju bez posade.
Štrajk i problemi
Poslovanje Boinga sa komercijalnim avionima prijavilo je operativne gubitke od 4 milijarde dolara u poslednja tri meseca, dok je njegova odbrambena jedinica izgubila skoro 2,4 milijarde dolara.
Štrajk ih „košta 100 miliona dolara dnevno, tako da je gubitak novca zaista značajan“.Sve to se dešava u veoma teškoj situaciji za Boing“, rekla je Ana Mekdonald iz Aubrey Capital Management-a.
Ortberg je tvrdio da je firma u jakoj poziciji, sa zaostatkom od otprilike 5.400 porudžbina za svoje avione. Ali on je upozorio investitore da će ponovno pokretanje fabrika kompanije, kad god se štrajk završi, biti teško.
Plan povratka
„Mnogo je teže ovo uključiti nego isključiti. Zato je komplikovano da ovo uradimo kako treba. Imamo detaljan plan povratka na posao i zaista se radujem što ću sve vratiti i početi da radim na tom planu“, rekao je on.
Kompanija je ranije ovog meseca objavila planove za smanjenje otprilike 10 odsto svoje radne snage. Hiljade zaposlenih već je na odmoru zbog štrajka, koji je pogodio i dobavljače.
Ortberg je saopštio investitorima da je njegov prvi prioritet „osnovna promena kulture“.
„Moramo da sprečimo nastajanje problema i bolje radimo zajedno da identifikujemo, popravimo i razumemo osnovni uzrok“, istakao je on.
Boingovi dobavljači takođe osećaju posledice štrajka. Spirit AeroSistems, koji proizvodi karoserije aviona, već je najavio 21-dnevni odmor za 700 svojih radnika. Takođe je upozorio da bi mogao da otpusti osoblje ako se štrajk Boinga nastavi i sledećeg meseca.
Izvor: BIZLife
Foto: AP Photo/Ted S. Warren, AP Photo/Elaine Thompson, Beta/AP