Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Telefon, rutine, psiholog

    Kako da brzo i lako zaspite? Psiholog otkrio 5 proverenih metoda

    Čak i ako mislite da dovoljno spavate, možda se ne odmarate dovoljno. Taj uvid dolazi od Terija Lajlsa, doktora psihologije, stručnjaka za stres koji trenira borbene pilote i vatrogasce, i koautora nove knjige ,,Becoming Invaluable“.

    Kako je psiholog kazao, san je ono što je potrebno našem telu. Odmor je ono što je potrebno našem umu i duši da bi se telo oporavilo. Ako spavate, ali se ne odmarate, objašnio je on, verovatno ćete se sledećeg jutra probuditi i osećati umor.

    Verovatno već znate koliko je neverovatno važno imati dovoljno kvalitetnog sna za svaki aspekt vašeg života. Nedovoljan san može da utiče na vaš radni učinak, da naruši vaše rasuđivanje, uključujući procenu o tome da li vam je potrebno više sna, i povećati rizik od demencije. Teško je proceniti koliko je dovoljno sna i u kojoj meri je san važan za svaki aspekt vašeg blagostanja.

    Pa kako da budete sigurni da ste imali dovoljno pravog sna? Evo Lajlsovog recepta za mirnu noć.

    Spavanje, psiholog

    Spavanje, psiholog (Freepik)

    Imajte dovoljno noćnog svetla

    Vaš prvi korak u ovom procesu počinje mnogo pre nego što krenete u krevet. Morate da se uverite da ima dovoljno noćnog svetla tako da ako treba da ustanete iz kreveta usred noći, na primer da koristite kupatilo, moći ćete da vidite svoj put do tamo i nazad bez potrebe da se uključujete svetlo.

    „Ne pali svetla“, savetuje on.

    Postavite noćna svetla u svojoj kući tako da bude slabo osvetljena. Uradite ono što morate i vratite se u krevet, dodao je. Uključivanje svetla će vas izbaciti iz tog mirnog stanja, što će vam otežati povratak u san, piše Inc.

    San, uređaj, psiholog

    San, psiholog (Unsplash)

    Sklonite telefon

    Verovatno ste do sada čuli da gledanje u bilo koju vrstu ekrana, uključujući telefon ili televizor, može da ometa miran san. Kada ste u krevetu i spremni za spavanje, ne gledajte više u telefon.

    Posebno, rekao je on, ako se probudite tokom noći iz bilo kog razloga, oduprite se iskušenju da zgrabite telefon ili uključite televizor.

    ,,Koliko brzo se možete oporaviti i vratiti na spavanje? Uključivanje telefona ili televizora vam neće pomoći u tome. Put do oporavka je da se opustite i znate kako da se vratite u taj ciklus moždane aktivnosti, koji može dovesti do konačne REM faze sna, u kojoj sanjate, zbog je važno da se osećate odmorno“, objasnio je.

    snovi, psiholog

    spavanje, psiholog (Unsplash)

    Nikada ne gledajte na sat

    Ako ste navikli da proverite svoj sat ako se probudite tokom noći, Lajls preporučuje da se odmah oslobodite te navike.

    „Nikada ne gledajte na sat noću. To je gore od mobilnog telefona. Gledanje na sat dovodi do toga da vaša leva strana mozga preuzme kontrolu. To vas može naterati da počnete da razmišljate o svim stvarima koje treba da uradite ili želite da radite“, naveo je on.

    Na kraju ćete, kako tvrdi, ponovo zaspati jer ste umorni.

    Resetujte fokus

    Lajls preporučuje meditaciju kao način da se opustite i uđete u tu fazu sna. Ali kada kaže „meditacija“, ne misli nužno na sedenje prekrštenih nogu ili recitovanje mantre.

    „Meditacija je pogrešno shvaćena. Učim sportiste kako da meditiraju usred nastupa“, otkrio je on.

    Evo primera: Svi znaju kako da se brinu. To je istrenirani mišić. Briga je negativna meditacija.“

    Zato promenite predmet vašeg fokusa.

    Studija, psiholog

    Spavanje, san, studija, psiholog (Pexels)

    ,,Ako se fokusirate na nešto sjajno, nešto na čemu ste zahvalni, nekoga ko vas voli ili koga volite? To je meditacija“, rekao je psiholog.

    Fokusiranje na pogrešnu stvar dovodi do toga da vaše telo oslobađa kortizol, koji se ponekad naziva ,,hormon stresa“.

    Da biste zaustavili ovaj proces, on je preporučio da pripremite vizualizaciju koju možete mentalno zgrabiti kada vam zatreba.

    „Planine, plaža, nije važno. Držite oči zatvorene i udahnite. Uskoro ćete ponovo zaspati“, tvrdi psiholog.

    Vežbajte ,,4-1-4 dah“

    Usporavanje disanja usporava rad srca i signalizira vašem telu da nema čega da se plašite.

    Lajls preporučuje ,,4-1-4 dah“. Udahnite četiri sekunde tako i brojite u sebi. Zatim zadržite dah jednu sekundu i izdahnite četiri sekunde. Ponavljanjem tog ciklusa, ,,bukvalno se uspavljujete jer vaše telo prelazi u taj fizički režim mirovanja“.

    Lajls je istakao da podučava sporiste koji leže na strunjačama u teretani i oni obično zaspu u roku od pet minuta.

    ,,Svi smo umorni, svi smo preopterećeni. Ako stavite svoje telo u stanje odmora, vaše telo će zaspati“, zaključio je on.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Freepik, Unsplash, Pexels

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE