„Sa ovim brojevima zahvaljujući vakcinaciji nemamo najtežu epidemijsku situaciju u bolnicama. Tada smo imali mnogo više hospitalizovanih. Mi vidimo učinak vakcinacije“, rekla je premijerka.
Brnabić navodi da će pandemija prestati na jedan od dva načina.
„Mi moramo da pričamo o ličnoj odgovornosti, građanskoj solidarnosti, o potrebi da se vakcinišemo, zato što će pandemija prestati ili kada postignemo kolektivni imunitet na način da se svi zarazimo ili na način da se svi vakcinišemo. Dakle, jedno od ta dva“, poručila je premijerka.
Zašto nisu donete nove mere?
Upitana zašto na sednici Kriznog štaba nisu donete nove mere, rekla da je da bi u tom slučaju svi pričali o restriktivnim merama, o tome da li kafići rade do 17 ili ne rade, a odmah kada bi popustili mere, ponovo bi se popeo broj novozaraženih i ponovo bi imali problem u bolnicama.
„Mi danas pričamo samo i isključivo o vakcinaciji, zato što je vakcinacija jedini spas. To jeste lek koji mi imamo, velika prednost u odnosu na to kako je bilo u prethodnim talasima“, istakla je Brnabić.
Što se tiče eventualnog uvođenja obavezne vakcinacije zdravstvenih radnika, ističe da je gledala statistike i da ona može i želi da priča o tome šta je moguće u realnom životu.
„Ne želim da pričam o merama koje su marketinške, samo da bi one lepo zvučale“, istakla je premijerka.
Brnabić vs SZO
Podsetimo, direktor Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji, Marjan Ivanuša izjavio je da je epidemiološka situacija u Srbiji najgora u Evropi, što je u suprotnosti sa izjavom premijerke koja kaže da „ovo nije najteža epidemiološka situacija“.
„Kao predstavnik SZO mogu da kažem da svaka država sama određuje koje će mere primenjivati, ali sam kao lekar bliži stavu medicinskog dela Kriznog štaba koji je tražio da mere u Srbiji budu pooštrene, jer bolje je sprečiti nego lečiti, posebno kada je reč o pandemiji“, kazao je Ivanuša.
IZJAVA DANA: Srbija i zvanično najgora u Evropi