Poznate ličnosti od kojih smo se oprostili ove godine
Lejdi Maggie Smith, Donald Sutherland, Quincy Jones, Shannen Doherty i OJ Simpson bili su među najistaknutijim preminulim ličnostima ove godine – uz Lijama Pejna iz benda One Direction. Od veterana pozornice i ekrana, preko muzičkog giganta, pa do legendi sporta, izgubili smo nekoliko poznatih ličnosti u 2024. godini. Ovde se osvrćemo na živote i karijere onih koji više nisu s nama.
Franz Bekenbauer
Nemačka fudbalska legenda i osvajač Svetskog kupa Franz Bekenbauer bio je široko priznat kao jedan od najvećih fudbalera svih vremena.
Kao talentovani defanzivac, osvojio je niz trofeja i priznanja tokom svoje blistave karijere, uključujući Svetski kup sa Zapadnom Nemačkom i kao igrač i kao menadžer, kao i dve Zlatne lopte.
Bio je poznat i po tome što je osmislio ulogu „čistača“ – igrača koji stoji blago iza odbrambene linije svog tima i „čisti“ svaki proboj igrača ili lopte.
Bivša zvezda Engleske, Gary Lineker, bio je među onima koji su odali počast Bekenbaueru nakon njegove smrti u 78. godini, opisujući ga kao „jednog od apsolutnih velikana našeg sporta.“
Aleksej Navaljni
Ruski opozicioni lider Aleksej Navaljni bio je jedan od najoštrijih kritičara predsednika Vladimira Putina i neumorno je vodio kampanju protiv korupcije u Kremlju.
U trenutku svoje smrti, u 47. godini, služio je kaznu od 19 godina zatvora zbog optužbi za ekstremizam i uvek je tvrdio da je slučaj protiv njega politički motivisan.
Dva meseca ranije, premešten je iz svog bivšeg zatvora u Vladimirskom regionu centralne Rusije u kazneni logor „Polarni vuk,“ udaljen oko 1.900 kilometara severoistočno od Moskve, unutar Arktičkog kruga.
„Ako vaša uverenja nešto znače, morate biti spremni da se za njih borite i pravite žrtve ako je potrebno,“ napisao je u svojim memoarima Patriota, koji su posthumno objavljeni u oktobru 2024. godine.
OJ Simpson
Bivša zvezda američkog fudbala i holivudski glumac OJ Simpson, suđen je 1995. godine za dvostruko ubistvo u onome što je nazvano „suđenjem veka,“ a pratili su ga milioni širom sveta.
Do toga je došlo nakon što je neslavno pobegao od policije kada su sumnje pale na njega zbog smrti njegove bivše supruge Nicole Brown Simpson i njenog prijatelja Ronalda Goldmana, u jurnjavi automobilima koja je takođe uživo prenošena.
Simpson je na kraju oslobođen optužbi za ubistvo, ali je kasnije proglašen odgovornim za smrti u građanskoj tužbi. Potom je 2008. godine osuđen na devet godina zatvora zbog oružane pljačke i otmice nakon incidenta u hotelu u Las Vegasu.
Preminuo je u 76. godini od raka. Porodica Goldmana, putem njihovog advokata Davida Cooka, izjavila je da i dalje veruju da je Simpson „ubica“ i da „činjenica da je preminuo to ne menja.“
Roberto Cavalli
Italijanski modni dizajner Roberto Cavalli osnovao je svoj brend početkom 1970-ih.
Poznat po dizajnima sa životinjskim printovima, jarkim bojama i patchwork efektima, njegove kreacije nosile su zvezde poput Brigitte Bardot, Sophije Loren, Beyonce, Kim Kardashian, Zendaye, Jennifer Lopez i Taylor Swift.
Cavalli je preminuo u svom domu u Firenci u 83. godini, izvestila je italijanska novinska agencija ANSA.
Njegov kolega dizajner Giorgio Armani odao je počast rečima: „Ne mogu zamisliti viziju mode udaljeniju od moje od one Roberta Cavallija, ali uvek sam ga izuzetno poštovao: Roberto je bio pravi umetnik, divlji i predivan u svojoj upotrebi printova, sposoban da fantaziju pretvori u zavodljivu odeću… njegova toskanska energija će nam svima nedostajati.“
Profesor Piter Higgs
Profesor Piter Higgs, dobitnik Nobelove nagrade, bio je fizičar čija je pionirska teorija dovela do otkrića Higsovog bozona, poznatog kao „Božja čestica.“
Higsov bozon objašnjava zašto materija ima masu i kako drži univerzum na okupu.
Bio je „zaista darovit“ naučnik koji je predvideo postojanje nove subatomske čestice još 1964. godine, ali njegova teorija nije potvrđena sve do 2012. godine, kada su eksperimenti u Velikom hadronskom sudaraču u CERN-u konačno dokazali njeno postojanje.
Sledeće godine, profesor Higgs, emeritus profesor sa Univerziteta u Edinburgu, zajednički je dobio Nobelovu nagradu za fiziku za ovaj rad, zajedno sa Françoiseom Englertom.
Preminuo je u 94. godini, a rektor Univerziteta u Edinburgu, profesor Sir Peter Mathieson, odao mu je počast kao „izuzetnoj ličnosti“ čiji je „pionirski rad motivisao hiljade naučnika, a njegovo nasleđe će nastaviti da inspiriše mnoge buduće generacije.“
Bernard Hil
Bernard Hil bio je najpoznatiji po ulozi kralja Teodena u trilogiji Gospodar prstenova, izvedbi koja mu je donela brojne nagrade, kao i po ulozi kapetana Edvarda Smita u dobitniku Oskara iz 1997. godine, filmu Titanik.
Takođe se pojavio kao Joser Hjuz u kultnoj dramskoj seriji Dečaci iz crne smole.
Bio je u braku sa koleginicom glumicom Mariannom Hill, sa kojom je imao sina.
Preminuo je u 79. godini, a njegova agencija za talente odao mu je počast kao „pravom gospodinu i izuzetno talentovanom umetniku.“
Donald Saterlend
Proboj Donalda Saterlenda na filmskom platnu dogodio se ulogom ironičnog vojnika Vernona Pinklija u filmu Prljava dvanaestorica, a postao je poznat različitim generacijama kroz širok spektar likova tokom godina.
Igrao je u filmovima Roberta Redforda Obični ljudi i Olivera Stouna DžFK, a igrao je i predsednika Snoua u franšizi Igre gladi uz Dženifer Lorens. U filmu Keli’s Heroes, pojavio se uz Telija Savalasa i Klinta Istvuda kao narednik Odbol – u misiji krađe zlata od nacista.
Saterlend je osvojio Emi i Zlatni globus za ulogu u mini-seriji Citizen X, a 2017. godine primio je počasnog Oskara.
Bio je i otac glumca Kifera Saterlenda, koji je odao počast svom ocu kao „jednom od najvažnijih glumaca u istoriji filma“ nakon njegove smrti u 88. godini. „Voleo je ono što je radio i radio je ono što je voleo, i ne može se tražiti više od toga. Jedan dobro proživljen život.“
Šenen Doerti
Započela je glumačku karijeru kao dete, preselivši se sa porodicom u Los Anđeles kada je imala sedam godina i igrajući Dženi Vajlder u poslednjoj sezoni serije Mala kuća u preriji sa 11 godina.
Pojavila se u tinejdžerskoj komediji iz 1989. godine Heathers pre nego što je stekla veliku popularnost igrajući Brendu u hit tinejdžerskoj seriji Beverly Hills, 90210, naredne godine.
Napustila je seriju tokom četvrte sezone 1994. godine, ali ju je Aron Speling, producent serije, kasnije angažovao u nadprirodnoj seriji Čari.
Preminula je u 53. godini nakon što joj je 2015. godine dijagnostikovan rak dojke, a kolege iz serije odale su joj počast.
Sven-Goran Erikson
Sven-Goran Erikson uzdigao se od posla nastavnika fizičkog vaspitanja u malom švedskom gradu do vrha engleskog fudbala – postavši prvi strani selektor muške engleske reprezentacije 2001. godine, trenirajući igrače poput Dejvida Bekama, Stivena Džerarda, Vejna Runija i Frenka Lamparda.
Tokom tog perioda, Engleska je famozno pobedila Nemačku rezultatom 5:1, uz het-trik Majkla Ovena, u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2002. godine. Tim je stigao do četvrtfinala na tom prvenstvu, kao i na Evropskom prvenstvu 2004. i sledećem Svetskom prvenstvu 2006. godine.
Erikson je napustio ulogu selektora Engleske nakon Svetskog prvenstva 2006. godine i kasnije vodio Meksiko i Obalu Slonovače, kao i engleske klubove Mančester Siti i Lester Siti. Zbog zdravstvenih problema, povukao se sa pozicije sportskog direktora u švedskom klubu Karlstad u februaru 2023. godine.
Nakon što je objavio dijagnozu raka, ispunjena mu je želja života kada je vodio Liverpulove legende u humanitarnoj utakmici protiv Ajaksa na Enfildu, nekoliko meseci pre svoje smrti u 76. godini.
Alen Delon
Francuski glumac Alen Delon preminuo je u 88. godini nakon duge bolesti, saopštila je njegova porodica.
Zvezda je bio poznat po ulogama u filmovima kao što su Purple Noon iz 1960. godine, The Leopard iz 1963. godine i Le Samouraï iz 1967. godine.
Porodica je u saopštenju navela: „Alen Fabijen, Anuška, Entoni, kao i (njegov pas) Lubo, duboko su ožalošćeni što najavljuju smrt svog oca.
Preminuo je mirno u svom domu u Dušiju, okružen svoje troje dece i porodicom.“
Glumac je bio lošeg zdravlja otkako je pretrpeo moždani udar 2019. godine i retko je napuštao svoje imanje u Dušiju, u regionu Val de Loar u Francuskoj.
Njegovo poslednje značajno javno pojavljivanje bilo je na dodeli počasne Zlatne palme na filmskom festivalu u Kanu u maju 2019. godine.
Sa svojim upečatljivim plavim očima, glumac je ponekad nazivan „francuskim Frenkom Sinatrom“ zbog svog lepog izgleda – poređenje koje Delon nije voleo.
Lejdi Maggie Smit
Rođena u Eseksu 1934. godine, Lejdi Maggie Smit postala je međunarodno prepoznata i jedna od najsvestranijih, najdarovitijih i najpreciznijih izvođača svoje generacije, osvojivši dva Oskara, nekoliko BAFTA nagrada i brojna druga priznanja tokom svoje karijere.
Na Nacionalnom teatru i u Old Vic-u briljirala je i u tragediji i u komediji, lako prelazeći od Šekspira do Noula Kauarda, od komedije iz doba restauracije do Ibzena.
Najpoznatija je po ulozi Vajolet Krouli, grofice od Granthama, u seriji Downton Abbey i profesorke Minerve MekGonagal u filmovima o Hariju Poteru, ali njen CV uključuje i nastupe u Smrti na Nilu, Gosford Parku, Egzotičnom hotelu Marigold i njegovom nastavku, kao i Dama u kombiju, adaptaciji memoara Alana Beneta.
Preminula je u 89. godini, a kralj i kraljica su joj odali počast kao „nacionalnom blagu,“ prisećajući se „njene topline i duhovitosti.“
Džejms Erl Džouns
Džejms Erl Džouns bio je glumačka legenda poznata po svom prepoznatljivom glasu – najpoznatije kao glas zlikovca Darta Vejdera iz Ratova zvezda i Mufase iz Kralja lavova.
Takođe se pojavio u Konanu varvarinu, igrao oca lika Edija Marfija u filmu Dolazak u Ameriku, glumio u Lovu na Crveni oktobar i Patriotskim igrama, i bio jedan od retkih zabavljača koji su osvojili EGOT priznanja – Emi, Gremi, Oskara i Tonija.
Preminuo je u 93. godini, okružen članovima porodice, saopštio je njegov agent, dok su zvezde poput Marka Hamila i Kolmana Dominga odale počast.
„Počivaj u miru, tata,“ napisao je Hamil, koji je igrao Luka Skajvokera, Dart Vejderovog sina, u Ratovima zvezda.
Kao dete je mucao, a proslavio ga je glas: Ovo su najcitiranije replike Džounsa kao Darta Vejdera
Kris Kristoferson
Rođen u Teksasu, Kris Kristoferson bio je legenda kantri muzike koja je započela svoju muzičku karijeru sredinom 1960-ih godina.
Iako je i sam bio pevač, mnoge njegove pesme postale su poznate u izvođenju drugih, uključujući hit broj jedan Reja Prajsa For the Good Times i singl Dženis Džoplin iz 1971. godine Me And Bobby McGee.
Sredinom 1980-ih udružio je snage sa Vilijem Nelsonom, Džonijem Kešom i Vejlonom Dženingsom kako bi formirali kantri supergrupu The Highwaymen, koja je izdala tri albuma pre nego što su se sva četvorica vratila solo karijerama.
Na velikom ekranu, osvojio je Zlatni globus 1976. godine za najboljeg glumca nakon svoje izvedbe u romantičnoj drami Zvezda je rođena uz Barbru Strejsend – filmu koji je kasnije ponovo snimljen sa Bredlijem Kuperom i Lejdi Gagom.
Mnogi muzičari odali su počast nakon njegove smrti u 88. godini, a Doli Parton je izjavila: „Uvek ću ga voleti.“
Lijam Pejn
Lijam Pejn je postao poznat u bendu One Direction, koji je formiran na takmičenju X Factor 2010. godine. Grupa je postala jedan od najuspešnijih pop bendova svih vremena, ostvarivši veliki uspeh na listama i održavajući stadionske turneje širom sveta sa hitovima kao što su What Makes You Beautiful, Story Of My Life i Best Song Ever.
Pejn je želeo da postane pevač od malih nogu i nastavio je solo karijeru nakon raspada grupe. Potpisao je ugovor sa Capitol Records, imao hitove kao što su Strip That Down i Get Low, i sarađivao sa brojnim poznatim umetnicima.
Njegova smrt u 31. godini, nakon pada sa balkona hotela u Argentini, šokirala je svet. Iza sebe je ostavio sina Bera, kog ima sa bivšom partnerkom Šeril – koja mu je odala počast zajedno sa njegovim bivšim kolegama iz benda i Sajmonom Kauelom.
„Lijam je živeo otvoreno, sa srcem na dlanu, imao je energiju za život koja je bila zarazna,“ rekao je Hari Stajls u svom oproštaju. „Bio je topao, podržavajući i neverovatno voljen. Godine koje smo proveli zajedno zauvek će ostati među najdražim godinama mog života. Uvek će mi nedostajati, moj dragi prijatelju.“
Kvinsi Džouns
Kvinsi Džouns bio je legendarni muzički producent i kompozitor koji je sarađivao sa zvezdama poput Frenka Sinatre i Majkla Džeksona – s istorijskim albumom Thriller među njegovim najpoznatijim radovima u karijeri koja je trajala više od 75 godina.
Džouns je osvojio 28 Gremi nagrada od 80 nominacija i proglašen je jednim od najuticajnijih džez muzičara 20. veka od strane magazina Time. Takođe je komponovao muziku za britanski filmski hit iz 1969. godine The Italian Job sa Majklom Kejnom i organizovao snimanje dobrotvornog albuma We Are The World 1985. godine.
Njegova porodica izjavila je nakon njegove smrti u 91. godini: „Iako je ovo ogroman gubitak za našu porodicu, slavimo veliki život koji je živeo i znamo da nikada neće biti drugog kao što je on.“
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife/B. D.
Foto: Feepik/Printscreen/AP