
Masovna otpuštanja #4: “Sporazumni raskid je najjednostavniji, a za poslodavca najefikasniji”
Nastavljajući se na aktuelnu diskusiju o masovnim otpuštanjima u IT industriji, neretko se poteže pitanje otpremnine i nedoumice kako postupiti prilikom potpisivanja raskida radnog odnosa.
U ovom tekstu, razgovarali smo sa advokatom Ilijom Rilakovićem i pokušali da odgovorimo na neka od najčešće postavljanih pitanja koja se tiču otpremnina.
Kada sporazum može biti koristan?
Oni koji se nađu u situaciji da dobiju otkaz, u moru informacija i egzistencijalnih pitanja, ne znaju uvek da procene uslove koji su im ponuđeni i da li im oni idu u prilog. Vrlo se često dešava da ta situacija bude donekle ponižavajuća za zaposlenog – posebno ako je neočekivana, kao što smo saznali u jednom od prethodnih tekstova na ovu temu – pa žele da se ta neprijatnost što pre završi i da prođe što bezbolnije.
Baš zato, zaposleni najčešće potpišu raskid ugovora bez previše razmišljanja o tome da li je to najbolji scenario za njih, i osame se da procesuiraju ono što se dogodilo kako bi što pre bili spremni da ponovo izađu na tržište rada u potrazi za novom pozicijom.
Tek kasnije, zapitaju se da li je prethodna firma “ispala fer” prema njima i da li je trebalo da pregovaraju o uslovima raskida odnosa.
Može li sporazumni raskid da bude koristan za zaposlenog, i u kojim situacijama? Kakva je praksa u pogledu otpremnina u većini IT firmi u Srbiji? I, najvažnije, koja su vaša prava i kako pregovarati o njima?
Ovde možete pronaći odgovore na pitanja koja se najčešće vrzmaju po glavi onih koji su prošli kroz iskustvo dobijanja otkaza.
Izvor: Web Mind
Foto: Web Mind