
Prva uspešna robotska transplantacija jetre: Da li su robotske operacije budućnost?
Jedna od najkompleksnijih abdominalnih operacija, transplantacija jetre, po prvi put je uspešno izvedena od strane robota. Ovaj uspeh potvrđuje korisnost i preciznost robota pri hirurškim intervencijama i operacijama, čak i kod zahvata koji uključuju delikatno ušivanje.
Pacijent koji se podvrgao operaciji je muškarac u šezdesetim godinama, koji je bolovao od raka jetre i ciroze izazvane hepatitisom C, te mu je transplantacija bila neophodna. Pokretima robota je sa obližnje konzole upravljao glavni hirurg, Dr Adeel Khan, gledajući u ekran i koristeći nešto poput gejmerskih džojstika.
Operacija je trajala oko osam sati, premda hirurzi veruju da će to vreme biti i manje kada ova procedura bude postala zastupljenija.
U normalnim okolnostima, pacijentima koji se podvrgnu ovom tipu operacije, potrebno je oko šest nedelja, u najboljem slučaju, da bi se oporavili i ponovo počeli da uživaju u redovnim aktivnostima bez većih neprijatnosti.
Međutim, zahvaljujući tome što je ova transplantacija izvedena uz pomoć robota, ovaj pacijent je već posle mesec dana mogao nesmetano da hoda i da se vrati svojim hobijima koji uključuju značajnu fizičku aktivnost, kao što je to plivanje ili golf.
Kako je to moguće?
Ova inovativna metoda omogućava da operacija bude manje invazivna i samim tim je oporavak pacijenta neuporedivo brži.
Ceo tekst o prednostima primene robotike u medicini pročitajte na portalu WebMind.
Izvor: Web Mind
Foto: Web Mind