Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    OECD predlaže: Uvedite porez na NASLEDSTVO

    U potrazi za dodatnim prihodima koji će poboljšati stanje u budžetima opterećenim koronakrizom, vlade bi trebalo da razmotre porez na nasledstvo i nekretnine, poručila je Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

    Ti porezi su trenutno u većini zemalja tek skroman izvor budžetskih prihoda zbog izuzeća, istakao je OECD.

    Izdvojili su slučaj SAD gde vlasnici samo 0,2 odsto nekretnina plaćaju porez na nasledstvo, a gotovo 80 odsto bogatstva u rukama je 10 procenata najbogatijih domaćinstava.

    Porezi na nekretnine i nasledstvo čine samo 0,5 odsto ukupnih poreskih prihoda u 24 članice OECD, uglavnom razvijenih zemalja koje imaju takve namete, utvrdio je OECD.

    Vlasnici većine nekretnina u pojedinim zemljama uopšte ne plaćaju porez zahvaljujući velikodušnim izuzećima za blisku rodbinu i za imovinu, poput kompanija u porodičnom vlasništvu, tumače u OECD.

    Poreski sistemi se uveliko razlikuju od zemlje do zemlje, pa se tako izuzeća za prebacivanje vlasništva na decu kreću u rasponu od 17.000 dolara u Belgiji do 11 miliona dolara u SAD.

    U nekim zemljama naslednici mogu izbeći ili smanjiti porez darom koji često ima povoljniji poreski tretman. To znači da plaćaju znatno niži porez nego što zakon propisuje za tu vrstu imovine.

    U SAD i Velikoj Britaniji najbogatija domaćinstva plaćaju porez po nižoj stopi od ostalih bogataša, otkriva OECD.

    Otpor srednje klase

    Prostora za veći doprinos državnim finansijama prenapregnutim pandemijom ima, ali u OECD ističu mogućnost oštrog protivljenja takvim nametima.

    „Porezu se protivi srednja klasa koja ga ne plaća“, objasnio je direktor OECD za poresku politiku i upravu Pascal Saint-Amans.

    Rezultati istraživanja OECD odražavaju kritiku mladih da ne mogu kupiti nekretninu i skućiti se bez velike pomoći roditelja ili deda i baka.

    „Da bi porezi na nasledstvo igrali važnu ulogu u državnim prihodima, trebalo bi ih bolje urediti nego što je trenutno slučaj u mnogim zemljama“, zaključuje šef poreske politike i statistike OECD David Bradbury.

    Izvor: SEEbiz

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE