Norveška – prva zemlja koja će rudariti ispod morskog dna?
Norveška vlada i dve opozicione stranke postigle su dogovor o podvodnom istraživanju minerala u arktičkoj regiji uprkos upozorenjima stručnjaka i aktivista da bi to moglo ugroziti životnu sredinu.
Norveška želi da postane prva zemlja koja će omogućiti komercijalno rudarenje ispod površine mora i snabdevanje važnim mineralima u energetskoj tranziciji.
Vlada je u izmenjenoj verziji postrožila zahteve o proveri uticaja rudarenja na okolinu i propisala da bi zadnju reč u izdavanju dozvola trebalo da ima parlament, na osnovu podataka prikupljenih iz dubokog mora u početnoj fazi istraživanja.
Predlog su usaglasile dve stranke u manjinskoj vladi, Laburisti i Stranka centra, a prihvatili su ga opozicioni Konzervativci i Stranka napretka, što znači da mu je osigurana većinska podrška na glasanju zakazanom 4. januara.
Startap Loke Marine Minerals koji se bavi rudarenjem na morskom dnu zadovoljan je kompromisom.
Kompaniju podržavaju investitori poput naftne servisne firme Technip FMC i norveške pomorske grupe Wilhelmsen. „Veliki dan, ne samo za Norvešku već za celi svet“, rekao je za Rojters izvršni direktor Lokea Walter Sognnes.
„Kao dobavljač ključnih minerala za prelaz na zelenu energiju, moramo proceniti dubokomorske minerale na osnovu činjenica.“
Grupa za zaštitu životne sredine WWF smatra, pak, da dogovor šteti ugledu Norveške po pitanju očuvanja okeana i izražava nadu da će parlament na kraju ipak blokirati komercijalno rudarenje.
Izvor: Seebiz
Foto: Pixabay