Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Poplave, posledice klimatskih promena

    Nobelovac: Siromašnim zemljama potrebno 300 milijardi dolara godišnje od MMF

    Siromašne zemlje bi trebalo da dobiju 300 milijardi dolara godišnje od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za finansiranje borbe protiv klimatske krize, ocenio je Džozef Stiglic, dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju.

    Govoreći 13. oktobra za Gardijan na marginama godišnjeg skupa MMF u Marakešu, Stiglic je kazao da je zemljama u razvoju potreban njihov ekvivalent američkog Zakona o smanjenju inflacije (IRA), odnosno paket grantova i subvencija za promociju zelenog rasta i zapošljavanje.

    Stiglic je rekao da se u borbi protiv globalnog zagrevanja može pobediti jedino ako su uključene i siromašne zemlje ali da ne očekuje da one izađu sa svojim ekvivalentom IRA koji je skup i pogrešan ali funkcioniše.

    Za IRA je Stiglic rekao da ga je podržao iako je „loše dizajniran“ i uključuje neke veoma protekcionističke mere kojima se jasno krše međunarodna pravila.

    Umesto toga, bogate zemlje treba da podrže stvaranje specijalnih prava vučenja (SDR) MMF u vrednosti 300 milijardi dolara godišnje za finansiranje globalne zelene tranzicije.

    Istovremeno, Stiglic priznaje da je nemoguće da njegov plan prođe u američkom Kongresu u trenutnom zastoju u toj instituciji, ali i ističe da će nastaviti da vodi kampanju za to.

    Potreba za dodatnim novcem za pomoć siromašnijim zemljama u borbi sa posledicama globalnog zagrevanja i radi dekarbonizacije njihovih ekonomija visoko je na agendi godišnjeg skupa MMF i Svetske banke, njegove sestrinske organizacije.

    Stiglic, nekadašnji vodeći ekonomista Svetske banke, rekao je da je pozdravio planove da ta banka obezbedi veći kapital za kreditiranje zelenih projekata. Dodao je da je ipak potreban ambiciozniji pristup, preneo je britanski Gardijan.

    Globalno zagrevanje

    SDR su prihvaćena međunarodna rezervna imovina koja može da se zameni za čvrstu valutu i da se koristi kao kreditna linija. MMF je 2021. emitovao SDR u vrednosti 650 milijardi dolara kao odgovor na pandemiju kovida.

    Bogate zemlje nisu imale potrebe da koriste svoje alokacije od toga i dogovorile su se da deo svojih SDR usmere u specijalne fondove MMF za podršku siromašnih zemalja.

    Stiglic je o SDR rekao: „U suštini, to je štampanje novca. To ne bi bilo inflatorno ali bi bilo transformativno“.

    „Ako zemlje u razvoju i tržišta koja beleže brz rast ne smanje svoje emisije, dobićemo globalno zagrevanje bez obzira na ono što rade SAD i Evropa“, zaključio je poznati ekonomista.

    Izvor: Beta

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE