Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    neuknjižene nekretnine

    Dali smo 2,5 mlrd. EUR za neuknjižene nekretnine, a POSLEDICE su ozbiljne

    Jedno od najvažnijih životnih pitanja za rešavanje je definitivno – stambeno. Oni koji se upuste u to, znaju koliko je izazovno, a poseban problem imaju oni koji bi se „kućili“ u ovim momentima: što zbog cena nekretnina, što zbog kamatnih stopa koje povećavaju rate kredita, što zbog usporene gradnje.

    Problema je mnogo i svi koji se preuzmu na sebe rešavanje najvažnijeg i najzahtevnijeg životnog pitanja razmišljaju kako da što lakše prevaziđu sve. Kada kažemo što lakše, mislimo što jeftinije, jer tako razmišljaju svi oni koji bi se kućili trenutno. I to je u redu, ali ne po svaku cenu.

    Naime, u medijima se pojavila informacija da su građani Srbije i firme prošle godine na neuknjižene nekretnine dali čak 2,5 milijarde evra od 7,5 milijardi koje ukupno date na sve prometovane nekretnine.

    Promet nekretnina koje nisu evidentirane u katastru velika je crna tačka imovinsko-pravnih odnosa nad nepokretnostima u Srbiji. Kako su nam rekli stručnjaci za nekretnine sa kojima smo razgovarali na ovu temu, u pitanju je jedan od najvećih društvenih problema Srbije i rešavanje tog problema je najteži zadatak koji imamo kao društvo.

    Zato će Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED), uz podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj (Sida), u naredna tri meseca pripremiti sveobuhvatnu studiju sa predlogom rešenja za unapređenje procedure upisa u katastar, legalizacije, evidentiranja javne svojine, restitucije, eksproprijacije, komasacije, konverzije i drugih postupaka.

    Ali dok se to ne desi, mi smo istraživali koje posledice građani Srbije mogu imate ako se upuste u kupovinu ili gradnju neuknjižene nekretnine.

    Šta je neuknjižena nekretnina?

    Za početak, neuknjižena nekretnina je ona koja iz nekog razloga nije upisana u katastar nepokretnosti. Postoji razlika između nelegalne i legalne neuknjižene nekretnine.

    Legalne neuknjižene nekretnine su na primer tek izgrađeni stanovi koji još nisu upisani u katastru, pod uslovom da su izgrađeni u skladu sa svim dozvolama ili stari stanovi i druge nekretnine koje imaju svu neophodnu dokumentaciju i relativno ih je lako uknjižiti, samo još ne postoji inicijativa.

    neuknjižene nekretnine

    Nekretnina je nelegalna kada za njenu izgradnju nije izdata dozvola (tzv. divlja gradnja) ili kada nekretnina nije građena u skladu sa dozvolom (npr. veća kvadratura, drugačija spratnost nego u dozvoli itd.).

    Kakve su posledice kupovine neuknjižene nekretnine?

    Ako se upuštate u kupovinu ovakvih nekretnina, potrebno je ipak, da znate sa kakvim posledicama možete da se suočite.

    Kako nam objašnjava Katarina Lazarević, agentica za nekretnine, glavna negativna posledica je što građani ili firme mogu da kupe neuknjiženu nekretninu, ako su prvi vlasnici, ali ne i da je kasnije prodaju, makar ne legalnim putem.

    „Zamislite kupite novu nekretninu, koja je neuknjižena i ako odlučite da istu kasnije prodate, nećete moći da to uradite legalnim putem. Čak ni veliki broj agencija se ne bi upuštao u takav posao, jer je na crno. Jasno je da je građanima ovakva kupovina jeftinija, ali na duže staze, to nije dobro rešenje. Vi nemate legalne priključke“, kaže za BIZLife Lazarević.

    Kako objašnjava, nekretnina u drugom krugu ne može da se proda, već novac mora da se da na ruke.

    Prema njenim rečima, nekretnina kasnije ne može čak ni da se pokloni, ali ni da se stavi pod hipoteku, jer ona za tržište ne postoji.

    Druga važna posledica koja može da susretne građane Srbije ako se upuste u ovo je da ti kupuješ nešto što je – TUĐE.

    „Vi plaćate komšijama struju. Tu je priključak za struju tuđi, za vodu isto“.

    Treća posledica je, prema njenim rečima, što kada kupite neuknjižen stan, vi ne znate koliko je on puta prometovan.

    „Pošto ugovore za neuknjižene nekretnine notari ne mogu da overe, takvi stanovi ne ulaze u bilo kakve registre i samim tim vi ne znate koliko je puta prometovan neki stan, koliko je tu porodica ranije živelo, u kojem je stanju nekretnina itd“.

    Kako da proverite da li je stan neuknjižen?

    Da podsetimo, to da li je neki stan overen ili nije je javno dostupna informaciju, koju svaki građanin Srbije bez dodatnog predznanja o nekretninama može proveriti na sajtu e-katastra.

    Na sajtu možete da proverite koja je kvadratura stana uknjižena, a pretraga se vrši na osnovu adrese stana ili preko broja katastraks eparcele na kojoj se sagrađena zgrada nalazi.

    Rešenje ovog problema je, prema rečima naše sagovornice, bolja zakonska regulativa. Ako se to, objašnjava, bude rešilo, ponuda će biti veća, a samim tim će nekretnine biti jeftinije i mnogi će imati mogućnost da kupe svoj stan.

    Izvor: BIZLife/JJ

    Foto: Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE