Naši snovi su mnogo važniji nego što mislimo
Pre nego što analiziramo šta snovi znače, moramo se zapitati šta je, zapravo, SAN?
San je halucinatorna, vizualna i mentalna aktivnost koja se javlja tokom REM faze spavanja, kaže za Thrive Global Alan Ajser, doktor psihologije koji izučava spavanje i sanjanje na Univerzitetu u Mičigenu.
To je emocionalni proces koji „preslikava“ u snove ono što nam je na umu kada smo budni – naše tajne, neuroze, radosti i želje.
Ideja da nam snovi pomažu da shvatimo neke stvari sami, znači da su nam snovi potrebni i svrsishodni bez obzira da li ih se sledećeg dana sećamo ili ne.
S tim u vezi, postavlja se pitanje da li treba da analiziramo naše snove? Doktor Ajser objašnjava da ne morate da ih analizirate, ali ako želite da ih pojasnite morate da zaronite u svoje „unutrašnje sukobe“.
Za tako nešto postoje vežbe.
Za početak, odmah kada se probudite zapišite sve ono čega se sećate iz vaših snova. Zapišite ih olovkom na papiru, a izbegavajte telefone i aplikacije, jer plavo svetlo može imati jak uticaj na vaše spavanje.
Takođe, treba često da pričate o onome što ste sanjali. Kada posvetimo vreme nečemu, kvalifikujemo ga kao važnog.
Iako nauka i dalje vrši istraživanja na temu povezanosti podsvesnog i snova, doktor Ajder konstatuje da snovi zaista mogu biti korisni u tome da otkrijemo nešto o sebi.
Na primer, ako sanjate da neko kaže da su vaši bližnji bolesni, a vi se odavno niste čuli niti videli sa njima, mozak pokušava da vam preko snova ukaže na to da treba češće da ih zovete, piše Thrive global.
Izvor: BIZLife/Thrive Global
Foto: Pixabay