Svaki dan vas obuzima negativnost? Koristite ovu taktiku za pozitivan način razmišljanja
Spoljni faktori možda nisu ono što vas sprečava da postignete svoje ciljeve, već vaš način razmišljanja koji bi mogao da vas koči.
To kaže Džej Šeti, bivši monah koji je postao životni trener i autor bestselera Njujork Tajmsa. U svojoj knjizi „Think Like a Monk“, Šeti objašnjava da nas negativne misli praktično okružuju. Ali namerno biranje pozitivnosti može vas učiniti srećnijim i uspešnijim.
Negativne misli su rasprostranjenije nego što mislimo. U proseku, osoba ima 11 negativnih misli svakog dana, uključujući „Nisam dovoljno dobar“ ili „Ne izgledam dobro“, prema januarskoj anketi u kojoj je učestvovalo više od 2.000 ljudi.
Šeti kaže da se takođe borio sa održavanjem pozitivnog pogleda, često sumnjajući u sopstvene sposobnosti dok je kritikovao druge. Na primer, prisetio se vremena kada je kao monah učestvovao u tračevima, zbog čega se kasnije osećao samo još gore.
„Kada kritikujemo druge, ne možemo a da ne primetimo loše i u sebi. Ali kada tražimo dobro u drugima, počinjemo da vidimo i ono najbolje u sebi“, naveo je on.
Promena načina razmišljanja počinje oslobađanjem od tri „raka uma“
Poređenje: Uključuje misli poput „Voleo bih da imam posao kao njihov“ ili „Njegov posao ide mnogo bolje od mog“, koje mogu da umanje vaša lična dostignuća i naštete vašem emocionalnom blagostanju.
Žalba: Uključuje misli poput „Ne želim da idem na posao danas“ ili „Život nikada ne ide onako kako ja želim“, što pokazuje nedostatak zahvalnosti i oslobađa od odgovornosti.
Kritikovanje: Uključuje misli poput „Nisam dovoljno dobar“ ili „Neću dobiti unapređenje“, što pokazuje nedostatak samopoštovanja i motivacije.
Samokritika vs. kvaliteti
Kad god se suočite sa unutrašnjom bitkom ili ste u iskušenju da kritikujete druge ljude, Šeti preporučuje da napravite svestan izbor da kažete nešto pozitivno umesto toga. A ako se uhvatite da dajete negativan komentar, suprotstavite mu se ljubaznim.
„Imao sam tendenciju da se fokusiram na svoje greške, a da ih ne balansiram sa svojim snagama. Kada sam otkrio da sam samokritičan, podsetio sam se da i ja imam kvalitete“, naveo je on, prenosi CNBC Make It.
Ova vrsta vežbi ne samo da poboljšava vaše mentalno zdravlje i blagostanje – praktikovanje pozitivnog razmišljanja zapravo može dovesti do boljeg kardiovaskularnog zdravlja i smanjenog rizika od bolesti poput raka, infekcija i respiratornih problema, prema klinici Mejo.
Štaviše, bivši predsednik Barak Obama koristi sličnu taktiku da ostane pozitivan i savetuje svoje ćerke da učine isto.
„Pokušavam da zadržim neku perspektivu“, rekao je komičaru Hasanu Minhaju u nedavnom video-snimku na Youtube-u i dodao da je saglasan sa mišljenjem da stvari uvek mogu biti gore, što mu pomaže da neguje osećaj zahvalnosti.
„To može da održi vaš duh“, zaključio je Obama.
Izvor: BIZLife
Foto: Unsplash, Screenshot YT Jay Shetty Podcast