Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Ministarka: Hrana u Srbiji je zdrava i bezbedna

    Ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine dr Snežana Bogosavljević Bošković danas je svečano otvorila konferenciju “Šta jedemo” o bezbednosti hrane u Srbiji, čija je tema bio proces proizvodnje hrane od prirodnog okruženja do finalnog proizvoda, poređenje stanja kvaliteta i bezbednosti sa regionom i EU, sertifikati, hazardi i benefiti standardizacije, kao i put hrane do globalnog tržišta.

    „Kao Ministarstvu, naš prioritet je obezbeđivanje adekvatnog funkcionisanja svih institucija, nadležnih za bezbednost hrane i uspostavljanje punog poverenja građana. U tom smislu, naše aktivnosti su usmerene ka unapređenju zakonodavnog okvira i povećanju efikasnosti inspekcijskih službi, a u cilju efikasnije kontrole i upravljanja rizikom“, izjavila je dr Snežana Bogosavljević Bošković, ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine i dodala da je hrana u Srbiji zdrava i bezbedna, a srpski proizvođači izvoze kvalitetne proizvode.

    Snezana_Bogosavljevic_MarkoRupena

    Svi panelisti su se složili da je potrebno povećati svest o potrebi sertifikovanja, naročito malih proizvođača, što će pozitivno uticati na konkurentnost naših proizvoda na svetskom tržištu i doprineti zdravijoj ishrani. Takođe je navedeno da je važno uključivanje privatnog sektora u inspekciju i nadzor kao je slučaj u organskoj proizvodnji i ukazano je na neophodnost da se unificira stav inspekcijskih organa prilikom određenih standarda.

    Izvršni direktor kompanije TMS Boško Gavović istakao je da je veoma zadovoljan činjenicom da je konferencija ugostila nešto manje od 200 ljudi i da vidi potencijal da ovo postane godišnji ritual s obzirom na aktuelnost teme. On je takođe naveo da su zahtevi sve viši iz godine u godinu ali da nažalost proizvođači vide sertifikovanje kao nemilu obavezu što treba da se promeni u najskorijem roku. Pokrenute su i teme domaćih laboratorije bez čijih provera proizvodi ne mogu da nastave proces ka kupcu. Stav ministarstva jeste da Srbija ima dobru laboratorijsku mrežu koja odgovara i na najteže zahteve.

    Jedan od panelista bila je i Tamara Penjić, direktor proizvodnje kompanije Carnex koja je tom prilikom izjavila: „Lidersku poziciju i u smislu količina i vrednosti prodaje, zadržali smo jer pažljivo osluškujemo tržište, ulažemo u unapređenje proizvodnje i, što je najvažnije, ne pravimo kompromis kada je kvalitet u pitanju. Carnex je jedna od retkih kompanija u domaćoj mesnoj industriji koja u potpunosti kontroliše ceo proizvodni proces. Sami proizvodimo stočnu hranu, uzgajamo životinje na domaćim farmama i koristimo savremenu tehnologiju. Pažljivo biramo sirovine koje koristimo u proizvodnji, i imamo implementirane i ispunjavamo najviše standarde kada je reč o kvalitetu i bezbednosti hrane, a među kojima su sertifikovani ISO, HACCP, IFS i BRC standard. Sve to nam daje za pravo da garantujemo kvalitet i bezbednost svih proizvoda koji iz naše fabrike stižu do domaćih i inostranih kupaca. Potvrda za to jeste i poverenje koje nam naši potrošači ukazuju već 58 godina”.

    Marija Kalentic,regionalna direktorka međunarodne organizacije Dunav Soja objasnila je sledeće: „Uvoz mesa i mleka je uveliko naša realnost, a malo je poznato da ukoliko na ovim proizvodima nema oznake „bez GMO“,u najvećem broju slučajeva oni su dobijeni od životinja koje su hranjene genetski modifikovanom hranom. Evropa je zavisna od uvoza soje,koja se koristi za ishranu životinja.Na taj naćin GM soja iz Argentine,Brazila pronalazi put i do naše trpeze. Evropske zemlje su našle način da zaštite svoje potrošače upravo dajući mogucnost dobrovoljnog označavanja hrane i proizvoda bez gmo.Dunav Soja je evropski standard kvaliteta koji garantuje da su proizvodi (mesa,jaja,mleko) na kojima se znak nalazi odbijeni od životinja koje su hranjene isključivo domaćom ili evropskom sojom koja NIJE GMO. Ovaj standard prati i kontriše sve učesnike u celom tržišnom lancu soje,od proizvođača, trgovaca, preraživača soje, proizvođača stočne hrane, farme životinja do krajnjih prehrambenih proizvoda.

    Tek nakon kontrole i sertifikacije svih ucesnika u lancu,od njive do trpeze,krajnji proizvod može da nosi oznaku „hranjeno sojom kontrolisanog porekla i kvaliteta Dunav Soja“. Zahvaljujući zvaničnom odobrenju Dunav Soja standarda i oznake od strane ministarstva poljoprivrede sada ce i potrošači u Srbiji imati mogućnost izbora.Ocekujemo da se prvi proizvodi na tržištu pojave ovog meseca

    Kao zaključak se izdvojila ideja da moramo svi da se uključimo u podizanje svesti o ovoj temi. Od privredne komore do potrošača i proizvođača. Ovo je pogotovo važno zbog cele situacije oko otvaranja poglavlja za priključivanje EU. Trenutno idemo ka tim zakonima i to ne treba gledati nikako drugačije nego kao pozitivan korak unapred.

    Konferenciju je organizovana od strane medijske kuće BIZLife u saradnji sa TMS (Technical & Management Service) regionalnim brendom i partnerom TÜV SÜD za područje Centralne i Istočne Evrope, koji na još efikasniji i fleksibilniji način pruža vrhunske usluge prema TÜV SÜD standardima.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Marko Rupena

    Piše: D.Grujičić

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE