MAJMUNSKE BOGINJE stigle i u Srbiju, potvrđen prvi slučaj oboljevanja
Majmunske boginje se šire, a Institut za javno zdravlje „Batut“ saopštio je da je u Srbiji registrovan prvi potvrđen slučaj obolevanja od Majmunskih boginja.
Slučaj je dijagnostički prepoznat i terapijski zbrinut, navodi se na sajtu „Batuta.
Laboratorijska dijagnostika je sprovedena na Institutu za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“.
Šta kada se pojavi zaraza kao što su majmunske boginje?
Kako se navodi, teritorijalno nadležni zavod za javno zdravlje izvršio je epidemiološko istraživanje slučaja i sprovedene su sve mere evidencije, testiranja, prijavljivanja i kontrole daljeg širenja infekcije u skladu sa stručno metodološkim uputstvom.
U skladu sa Međunarodnim zdravstvenim pravilnikom i protokolima, o prvom potvrđenom slučaju obaveštene su međunarodne zdravstvene institucije.
Iz „Batuta“ apeluju na građane da, radi očuvanja zdravlja, primenjuju sve preventive mere i poštuju preporuke zdravstvenih institucija.
Simptomi na koje treba obratiti pažnju
Simptomi majmunskih boginja mogu započeti visokom temperaturom, glavoboljom, bolovima u telu i slabošću. Nakon otprilike dva dana, na licu, rukama i stopalima nastaju osip i čirevi.
Pacijentima koji prepoznaju bilo šta od navedenog, se savetuje da ostanu u izolaciji tokom celog trajanja bolesti, koja obično traje dve do četiri nedelje.
Osobe sa majmunskim boginjama smatraju se najzaraznijima dok imaju osip. Bolest može da traje dve do četiri nedelje, a većina ljudi se oporavlja bez lečenja.
Koliko traje inkubacija i kako se prenose?
Epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje dr Ivana Begović Lazarević rekla je za RTS da je u većini slučajeva obolevanja od majmunskih boginja period inkubacije od 6 do 13 dana, a ponekad i 21 dan.
„Kreće sa groznicom, povećanom temperaturom, malaksalošću, bolom u leđima, da bi jedan do pet dana od pojave simptoma krenule karakteristične čvrste promene, bubuljice, tzv. makule i papule, koje zatim postaju plikovi koji se zagnoje. Promene liče na one kod obolelih od velikih boginja“, objašnjava dr Begović Lazarević.
Osim seksualnim putem, majmunske boginje se prenose i respiratornim kapljicama, a kontakt sa telesnim tečnostima i sadržajem promena na koži mora biti produžen.
Imunolog i profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu Miloš Marković kaže da su u priličnoj meri zaštićeni oni koji su nekada primili vakcinu protiv velikih i malih boginja.
„Postoje i vakcine druge i treće generacije koje mogu da se koriste, nisu široko dostupne, ali ako bude potrebno – moći ćemo da reagujemo“, rekao je prof. dr Marković.
Izvor: Agencije, Blic
Foto: Pixabay