Lego izbacuje foslina goriva iz proizvodnje kockica: Umesto njih koristiće recikliranu plastiku
Proizvođač igračaka Lego objavio je u sredu da je na putu da do 2032. godine zameni fosilna goriva koja se koriste za pravljenje prepoznatljivih kockica skupljom obnovljivom i recikliranom plastikom, nakon što je potpisao ugovore sa proizvođačima kako bi obezbedio dugoročno snabdevanje.
Lego, koji godišnje prodaje milijarde plastičnih kockica, testirao je više od 600 različitih materijala kako bi razvio novi materijal koji bi do 2030. u potpunosti zamenio njegovu kocku na bazi nafte, ali sa ograničenim uspehom.
On je dodao da je kompanija na putu da osigura da više od polovine smole koja joj je potrebna u 2026. bude sertifikovana u skladu sa metodom balansa mase, načinom koji se može revidirati za praćenje održivih materijala kroz lanac snabdevanja, u odnosu na 30 odsto u prvoj polovini 2024.
„Sa vlasnikom posvećenim održivosti, privilegija je što možemo da platimo dodatno za sirovine bez potrebe da dodatno naplaćujemo kupcima“, istakao je Kristijansen.
Značaj plastike
Odluka o upotrebi viška obnovljive plastike, podstaknuta je investicijama velikih naftnih kompanija u petrohemiju. Predviđa se da će plastika pokretati novu potražnju za naftom u narednih nekoliko decenija, piše CNN.
Lego-ovi dobavljači koriste bio-otpad kao što je ulje za kuvanje ili otpadnu mast prehrambene industrije, kao i reciklirane materijale da zamene fosilna goriva u proizvodnji plastike.
Tržište reciklirane ili obnovljive plastike je još uvek u povoju, delom zato što se većina dostupnih sirovina koristi za subvencionisani biodizel, koji se meša u transportna goriva.
Održiva opcija
Prema Nesteu, najvećem svetskom proizvođaču obnovljivih sirovina, fosilna plastika je oko polovina ili trećina cene održivih opcija.
„Osećamo više aktivnosti i spremnosti da ulažemo u ovo sada nego pre samo godinu dana“, rekao je Kristijansen.
Konkurentski proizvođač igračaka Hasbro (HAS) počeo je da uključuje biljne ili reciklirane materijale u neke igračke, ali bez postavljanja tačnih ciljeva u pogledu upotrebe plastike. Mattel (MAT) planira da koristi samo plastiku koja se može reciklirati ili plastiku na biološkoj bazi u svim proizvodima do 2030. godine.
Prema lobističkim grupama PlasticsEurope, oko 90 odsto plastike je napravljeno od fosilnih goriva.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Pixabay