Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kriška sira koja je promenila istoriju fast fooda: Kako je pre 100 godina nastao ČIZBURGER?

    Čizburger se rodio na štandu koji je stajao uz Colorado Boulevard u Pasadeni na kojem su se prodavali sendviči, cigarete i osvežavajući napici.

    Ove godine čizburger, ikona američke kuhinje, simbol brze hrane slavi okruglih 100 godina. Iako se bez ikakve sumnje uzimalo da je prvi čizburger „složen” 1920-ih ili 1930-ih u Sjedinjenim Američkim Državama, nekoliko gradova pokušavalo je dokazati da su baš oni njegovo rodno mesto.

    Louis Ballast, koji je vodio restoran Humpty Dumpty Drive-In u Denveru u Koloradu, 1935. godine zaštitio je ime „čizburger“, ali drugi su imali dokaze da su ga – bezimenog – jeli i ranije. Tako je Kaelin’s Restaurant u Louisvilleu u Kentuckiju tvrdio da je već 1934. ne samo izmislio čizburger, već i da je „hamburger sa sirom“ bio uvršten na njihov redovni jelovnik. Restoran u Steamboat Springsu u Koloradu hvalio se da je njihov kuvar još 1930. posluživao hamburger s kriškom sirom.

    Aristokratski burger

    Ali sve je njih za nekoliko godina pretekao Lionel Sternberger iz Pasadene u Kaliforniji, koji je u to vreme, kao šesnaestogodišnjak, zajedno sa bratom blizancem pomagao ocu koji je prodavao sendviče na uličnom štandu nazvanom The Rite Spot. Na ovom štandu koji je stajao uz Colorado Boulevard, kojim je prolazila i kultna Route 66, prodavale su se i cigarete, slatkiši, čokoladni sladoled i pivo od đumbira.

    Legenda kaže da je u januaru 1924. mladi Lionel prekrio pljeskavicu koja mu se raspala kriškom sira kako bi mogao da je proda mušteriji (i da se ne osramoti svojom nesposobnošću). Kupca je ovaj dodatak oduševio, pa su ubrzo ispred The Rite Sporta počeli da se prave redovi ljudi željnih nove „izmišljotine“, piše Pun Kufer.

    Nazvali su ga „aristokratski burger: originalni čizburger“, a u početku je prodavan za 0,15 centi. Vremenom je The Rite Spot postao pravi biftek, koji služi „aristokratske pljeskavice“ sve dok je bio otvoren. Kada je Sternberger umro sredinom 1960-ih, časopis Tajm objavio je čitulju u kojoj se kaže da je on izmislio čizburger u Rite Spotu.

    Čizburger, putnik

    Cheeseburger

    Naravno, Pasadena je celu priču pretvorila u turistički sadržaj, a ove godine za veliki jubilej bilo je posebno živo jer su, pored tradicionalne Čizburger nedelje, gotovo svi restorani i hoteli imali nešto u ponudi, štampane su i prigodne marke, a na mestu nekadašnjeg štanda Šternbergera već nekoliko godina ima spomen ploču.

    Čarolija koju sendviču dodaje jedna kriška topljenog sira na pljeskavici imala je bezbroj verzija, a u početku se najčešće koristio američki sir, a kasnije su se u ovaj popularni sendvič uključili i čedar, švajcarski, grjujer ili plavi sir.

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay/Unsplash/Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE