Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kraljica kavijara

    Kraljica kavijara objašnjava kako se jede najskuplji delikates na svetu

    Laura King vodi posao sa kavijarom skoro 20 godina, čak i snabdeva britansku kraljevsku porodicu željenom hranom, pa je zato mnogi zovu – kraljica kavijara. 

    Ali kada je počela da se bavi prehrambenom industrijom, nije bila ljubitelj kavijara, što je naziv za ikru ili jaja jesetre.

    „Nisam čak ni volela kavijar“, rekla je za CNBC.

    Sada je poznata kao „kraljica kavijara“, a njena firma King’s Fine Food uvozi stotine kilograma kavijara u Veliku Britaniju svake dve do tri nedelje.

    Kompanija prodaje delikatese najpoznatijim kuvarima, luksuznim prodavnicama i avio-kompanijama.

    Pre nego što je osnovala svoju firmu 2004. godine, King je pokušala da kupi jednog dobavljača kavijara, ali nije uspela.

    „Mislila sam da je moje prezime prilično jako, pa sam odlučila da pokušam sama“, rekla je.

    King je dobila zajam od 170.000 funti, a najvažnije je bilo obezbediti objekat za pakovanje i frižider, jer se kavijatr mora držati na temperaturi između minus dva stepena Celzijusa i minus četiri stepena Celzijusa.

    „Bilo je teško…Ne možete sami da platite sve nikako“, rekla je King.

    Sada King nadgleda tim od 10 ljudi, uključujući njenu ćerku Holi – direktora prodaje kompanije – i okreće 2,5 miliona do 3 miliona funti godišnje. Oko 80%ž odsto njene prodaje čini kavijar, a ostatak uključuje crne i bele tartufe, italijanske Amedei čokolade i luksuzne korpe za hranu.

    Kako jesti kavijar

    Za one koji su početnici u konzumiranju kavijara, King je predložila da probaju pola kašičice naparče tosta namazanog pavlakom, ili da za doručak dodaju malu količinu kavijara u meko kuvano jaje.

    „Možete ga ga probati i na francuskom hlebu, „nečemu što je meko i suptilno“, rekla je King.

    Kaže da se kavijar služi u kristalnoj ili staklenoj posudi iznad leda i da se koristi sedefna kašika.

    „Posluživanje kavijara sa srebrnim priborom je greh, jer metal negativno utiče na ukus ove poslastice“, dodala je King.

    Jedan od načina serviranja delikatesa je apsolutno zabranjen: mešanje sa seckanim jajima, vlašcem i limunovim sokom ukloniće ukus kavijara

    Zašto je kavijar tako skup?

    Kavijar se dugo smatrao delikatesom i prvi su ga jeli Persijanci u 16. veku zbog njegovih lekovitih svojstava, navodi se u blogu kompanije, dok je rusko plemstvo počelo da ga konzumira u 18. veku.

    Kavijar je najskuplja hrana na svetu – konzerva beluge od jednog kilograma košta skoro 5.000 funti, jer ikra može da potiče samo od jesetre, kojoj je potrebno između osam i 18 godina da proizvede jaja dovoljno velika za berbu. Vrsti ribe beluga treba 12 godina da proizvede jaja, koja su čelično sive boje.

    „Najbolji, najskuplji kavijari su starija, veća jaja koja su svetlije boje. Kavijar nižeg kvaliteta je mlađi, sa manje intenzivnim ribljim ukusom i tamnije boje“, objasnila je ona.

    Sevruga, oscietra, beluga istorijski potiču iz Irana i Rusije, to su bila tri kavijara koje su svi znali .

    King’s veliki deo svog kavijara dobija iz Belgije i Kine, a pošto su uvedena nova pravila o zaštiti životne sredine 2006. godine, sav je od uzgojene jesetre, a ne divlje.

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash/Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE